
Продовжуємо огляд прикладів і форм співпраці між громадським сектором та органами місцевого самоврядування під час повномасштабної російсько-української війни.
В цій публікації представлена узагальнена інформація, що була зібрана в ході онлайн-опитування представників/ць ОМС (лютий-березень 2023 року) та доповнена прикладами за підсумками моніторингу вебресурсів громад.
Спільна воля до Перемоги
Спротив російській військовій агресії, оборона громади та підтримка тих, хто захищає нашу країну на передовій, сьогодні є головним фактором консолідації українського суспільства.
Допомога військовослужбовцям та їхніх родинам, бійцям територіальної оборони, забезпечення потреб фронту, волонтерські поїздки на передову — це саме той простір співпраці, який об’єднує представників влади, бізнесу, громадського сектору, благодійників і благодійниць і всіх тих, хто “донатить на ЗСУ” або в інший спосіб робить свій внесок у перемогу. Перефразовуючи модне передвиборче гасло, можна сміливо сказати, що “Кожен із нас — волонтер”, і навряд чи це буде великим перебільшенням.
Під час війни співпраця між ОМС та ГО вийшла на новий рівень, адже всі прагнуть об’єднати зусилля задля пришвидшення перемоги. — ГО “Агенція місцевого економічного розвитку Прикарпаття”, м. Бурштин.
Загартовані війною
За даними соціологічного дослідження “Громадянське суспільство в Україні в умовах війни”, у 2022 році кількість зареєстрованих благодійних організацій в Україні збільшилася майже у 8 разів (6367 нових БО). При цьому кількість реєстрацій громадських організацій зменшилася майже вдвічі (2760 нових ГО).
Нові благодійні та громадські організації є і в тих громадах, які взяли участь в опитуванні проєкту “Сила малих спільнот”: БФ “Сила дії молоді” (м. Зборів), ГО “ВПО України “Інтеграція” (м. Володимир), БФ “Допомога без меж. Броди” (м. Броди), ГО “Креативний хаб Бережани” (м. Бережани), ГО “ProLife Ukraine” (м. Бучач), БФ “Фонд розвитку громади” (м. Нововолинськ), ГО “Самооборона Борислава” (м. Борислав), БФ “Добрі сини” (м. Добросин), ГО “Громада в дії” та “Гуманітарний фронт” (м. Рава-Руська), БФ “Воїни Надзбруччя” (м. Гусятин), БФ ім. Праведниці миру К. Сікорської (м. Підгайці), БФ “Радехівські господині”.
Кожна з них так чи інакше працює для підтримки українських захисників і захисниць, а також їхніх родин.
Маємо сформоване з перших днів повномасштабного вторгнення неофіційне об’єднання посадових осіб міської ради, місцевих волонтерів (в т.ч. жителів Косова з діаспори) та волонтерів з числа ВПО (група ІТ-ників). — Косівська ТГ, Івано-Франківська область.
Чимало волонтерських спільнот продовжують працювати без реєстрації юридичної особи. Приміром, у Горохові студенти об’єднались в волонтерську ініціативу UNITED WE STAND. На Тернопільщині місцева фірма налагодила виготовлення енергетичних батончиків для військових — бережанські волонтери доставляють їх на передову. А в Бродівській громаді на забезпечення потреб фронту потужно працює спільнота бджолярів.
Кожний/а з нас — волонтер
У Бучацькій громаді на Тернопільщині ГО “Волонтери Бучаччини” спільно з КУ “Централізований клубний заклад” Бучацької міської ради та старостинськими округами організовують збір продуктів харчування, консервації, засобів гігієни, плетіння маскувальних сіток для воїнів ЗСУ.
У Рогатинській громаді восени 2022 року організували фестиваль патріотичної пісні “Волі дух у кожнім серці”. Фестивальні заходи — пісенні виступи, мистецькі акції та благочинні ярмарки — тривали три тижні в самому місті Рогатин та ще чотирьох селах. При цьому участь у них взяли представники/ці з понад 30 сіл Рогатинщини. Завдяки фестивалю вдалось зібрати більше 120 тисяч гривень, які передали волонтерам для придбання теплого одягу для військових. Окрім коштів, виручених під час благодійних ярмарків, на закупівлю товарів для бійців з Рогатинської громади також було спрямовано одноденний заробіток працівників/ць міської ради.
Спільні волонтерські поїздки за участі працівників ОМС та активістів об’єднання “Допомога ЗСУ. Броди” практикуються в Бродівській громаді на Львівщині.
Працівники органів місцевого самоврядування активно долучаються до збору коштів, які проводять волонтерські групи, для закупівлі техніки та автомобілів для ЗСУ. — Нововолинська ТГ, Волинська область.
На Волині ГО “Чарівне Янголятко” спільно з Торчинською селищною радою та історико-краєзнавчим музеєм ініціювала творчий проєкт вшанування Героїв Торчинської громади, які загинули під час російсько-української війни.
В Косівській громаді в співпраці місцевої влади, швейного виробництва та ГО “Гуцулія” організовано пошиття тактичних сумок для військових. До речі, в рамках цього проєкту навіть вдалось створити нові робочі місця для ВПО.
До зимових свят жителі Шумської громади ініціювали благодійний тиждень “Стань Святим Миколаєм для захисника”. Під таким гаслом відбувся онлайн-аукціон, для якого місцеві майстри й майстрині надали свої вироби, а також благодійний ярмарок за підтримки міської ради і креативної молоді громади. Виручені кошти — понад 30 тисяч гривень — спрямували в Гуманітарний штаб Шумської громади.
Аналогічний захід — новорічно-різдвяний ярмарок на підтримку ЗСУ — відбувся в Тисменицькій громаді на Івано-Франківщині. Відвідувачі благодійного ярмарку також змогли взяти участь в акції “Сітка Перемоги” та навчитись плести маскувальну сітку.
Підготовлено в рамках проєкту “Сила малих спільнот”, що виконується ГО “Стратегії і технології ефективного партнерства” (ГО “СТЕП”) за підтримки National Endowment for Democracy.
Фото обкладинки: з фейсбук-сторінки Рогатинської МТГ, фестиваль патріотичної пісні, 23 жовтня 2022 року.