Гостинні й згуртовані — співпраця задля підтримки нових мешканців і мешканок громад

В цій та наступних публікаціях ми розглянемо конкретні приклади та форми співпраці між громадським сектором та органами місцевого самоврядування під час повномасштабної російсько-української війни.

В статті представлена узагальнена інформація, що була зібрана в ході онлайн-опитування представників/ць ОМС (лютий-березень 2023 року) та доповнена прикладами за підсумками моніторингу вебресурсів відповідних громад.

Читати попередню публікацію: Владно-громадська взаємодія під час війни. Хто і як підтримує волонтерський тил у громадах.

Посилення соціальної системи громади

Підтримка та надання послуг ВПО залишаються на сьогодні однією з головних сфер співпраці в громадах. Велика кількість нових мешканців/ок дає суттєве навантаження на соціальну систему, тож місцева влада та відповідні служби громад потребують додаткової допомоги, аби впоратися з цим викликом.

При Бережанській міській раді з перших днів повномасштабного вторгнення створено Волонтерський центр — переважно з числа членів БМГО “Рідне місто”, ГО “Зроби наступний крок”, які частково взяли на свої плечі турботу про розміщення ВПО, пошук і підготовку приміщень, налагодження побуту, пошуку фондів щодо гуманітарної підтримки ВПО. — Бережанська ТГ.

Допомога й послуги

У межах цього напряму співпраці волонтерські об’єднання та зареєстровані громадські організації надають не лише гуманітарну, але й інформаційну, психологічну, правову та іншу консультаційну підтримку, проводять інтеграційні заходи та сприяють соціальній адаптації ВПО. В партнерстві з місцевою владою, комунальними закладами й установами ОГС також реалізують навчальні та пізнавальні програми для дітей з внутрішньо переміщених сімей.

В деяких громадах у співпраці ОМС та громадського сектору розробляються дорожні карти та плани заходів з інтеграції нових мешканців/ок.

На базі центру громадської активності організовано творчу майстерню “Дитяча посмішка” для допомоги інтеграції дітей ВПО в громаду, зниження рівня стресу в дітей. — Бурштинська ТГ, Івано-Франківська область.

Тимчасове житло для ВПО

Поширеним прикладом співпраці, що обумовлений житловою кризою в умовах війни, є створення шелтерів для ВПО, їх облаштування технікою та меблями, залучення позабюджетного фінансування для ремонту й оснащення приміщень. Забезпечення гідних умов життя в прихистках вимагає значних ресурсів, навіть за наявності плюс-мінус належного комунального приміщення. Тож у таких випадках об’єднання зусиль місцевої влади, ОГС, волонтерів і міжнародних донорів є просто необхідним для успіху ініціативи.

БФ “Карітас Краматорськ” проводив заходи для ВПО та волонтерів спільно з Червоноградським гуманітарним штабом міської ради, а ГО “Міст 3.10” за підтримки Червоноградської міської ради облаштувала прихисток для ВПО. — Червоноградська ТГ, Львівська область.

Волонтерський центр створено на базі Центру творчості дітей та юнацтва Маневицької селищної ради. Спільними зусиллями залучаємо допомогу європейських країн... В рамках спільного проєкту Рівненського благодійного фонду “Наше майбутнє” забезпечено побутовою технікою осередки для проживання ВПО. — Маневицька ТГ, Волинська область.

Добрі практики

  • У Бродівській громаді відбулось спільне навчання для представників/ць міської ради, локальних громадських організацій і медіа на тему морально-етичних аспектів висвітлення проблем адаптації й інтеграції ВПО.
  • Косівська міська рада спільно з ГО “Туристична асоціація “Гуцулія” реалізувала проєкт “Простір соціальної інтеграції внутрішньо переміщених осіб в Косівську громаду” за фінансової підтримки Угорської екуменічної служби в Україні.
  • У місті Надвірна завдяки ініціативі “Кроки до миру: допомога внутрішньо переміщеним особам”, що впроваджується ГО “Надвірнянський туристично-інформаційний центр”, облаштовують житло для внутрішньо переміщених осіб. Фінансову підтримку проєкту надають ПРООН та ЄС.
  • ГО “ProLife Ukraine” та Бучацька міська рада спільно облаштували два дитячі майданчики в місцях тимчасового проживання ВПО.
  • Громадська ініціатива “Простір щасливих дітей” у Гусятинській громаді допомагає організовувати освітні, пізнавальні та розважальні, спрямовані на інтеграцію дітей ВПО. Заходи проводяться в співпраці з Центром дитячої та юнацької творчості.
  • В Горохівській громаді створено Кімнату добра в користь ВПО (у партнерстві ГО “Щит”, ГО “Сонце любові” та міської ради), реалізовані проєкти психологічної підтримки постраждалих від війни та інтеграції вимушених переселенців. У співпраці з ОГС розроблено Дорожню карту інтеграції ВПО в громаді — план заходів на 2022-2023 роки.
  • У місті Бережани на Тернопільщині в результаті комунікаційних зустрічей з ВПО, що проводились в стінах міської ради, влітку 2022 року утворено ГО “Креативний хаб Бережани”. Сьогодні це активна спільнота, що об’єднує бережанців/ок, нових мешканців/ок міста та представників/ць влади.
  • Сектор економічного розвитку, інвестицій та проєктної діяльності апарату Вигодської селищної ради спільно з “Агенцією розвитку ОТГ Прикарпаття” ініціювали безкоштовні заняття з вивчення англійської та польської мов для дітей з сімей ВПО.

Підготовлено в рамках проєкту “Сила малих спільнот”, що виконується ГО “Стратегії і технології ефективного партнерства” (ГО “СТЕП”) за підтримки National Endowment for Democracy.

Фото обкладинки: Mali Maeder, pexels.com.