Громади Незламності. Як співпраця місцевої влади й громадського сектору допомагає долати виклики війни

Продовжуємо огляд прикладів і форм співпраці між громадським сектором та органами місцевого самоврядування під час повномасштабної російсько-української війни.

В цій публікації представлена узагальнена інформація, що була зібрана в ході онлайн-опитування представників/ць ОМС (лютий-березень 2023 року) та доповнена прикладами за підсумками моніторингу вебресурсів громад.

Читати попередню публікацію: “Усіх нас об’єднує спільне бажання перемогти…” Благодійні ярмарки, маскувальні сітки і донати на ЗСУ.

Великий блок спільної роботи ОГС та органів місцевого самоврядування сьогодні становить реагування на невідкладні потреби громади — кризові питання, що викликані воєнним часом або загострились під час війни. Насамперед така співпраця втілюється в різні форми надання соціальної, гуманітарної та іншої допомоги — не лише ВПО, а й іншим вразливим групам населення, які особливо відчувають на собі наслідки російської збройної агресії проти нашої країни. Це мешканці/ки похилого віку, люди з інвалідністю, багатодітні сім’ї та сім’ї в складних життєвих обставинах, жителі віддалених сіл.

Така робота здійснюється в рамках поточної роботи соціальних служб, волонтерських штабів громад або статутної діяльності благодійних і громадських організацій. ОГС допомагають шукати, залучати, доставляти та роздавати “гуманітарку” тим, хто її потребує.

Співпрацюємо з ГО “ProLife Ukraine” — проведення просвітницької діяльності серед жителів громади та ВПО, виявлення нагальних проблем громади та спільне їх вирішення, організація та проведення акцій: надання гуманітарної допомоги, пакунків малюка, твердого палива, сезонного одягу ВПО та пільговим категоріям населення громади, спільне облаштування дитячих майданчиків, робота з інтеграції ВПО у життя громади. — Бучацька ТГ, Тернопільська область.

Центри допомоги

У перші дні повномасштабного вторгнення в низці громад з ініціативи місцевої влади з’явились гуманітарні або волонтерські штаби. Створені на базі комунальних приміщень (будинків культури, молодіжних центрів чи навіть у будівлі місцевої ради), вони слугували точкою тяжіння для всіх, хто шукав допомоги або мав бажання і можливість її надати.

У пункті збору гуманітарної допомоги, що знаходиться у сесійному залі міської ради щоденно здійснювалася видача гуманітарної допомоги для вимушено переміщених осіб. Зі зменшенням прибуття ВПО у громаду, кількість днів з видачі гуманітарної допомоги скоротилась. На даний момент щотижня здійснюється видача допомоги як дорослим новоприбулим ВПО, так і матерям малолітніх дітей на постійній основі. — Бориславська ТГ, Львівська область.

Деяким громадам навіть вдалось залучити з часом грантову підтримку на посилення таких просторів. Показовим є приклад Калуської громади на Івано-Франківщині.

Від 24 лютого у Калуській громаді щодня збільшувалася кількість людей, які прибули з зон активних бойових дій, тимчасово окупованих територій та небезпечних регіонів. Щоб допомогти тим, хто шукав прихистку й підтримки, міська рада спільно з ГО “Чисті серця Калуш” створили центр волонтерської допомоги ВПО.

Спочатку громадська організація отримала в користування комунальне приміщення, де невдовзі обладнали гуманітарний склад. На перших етапах допомогу у вигляді продуктових наборів, одягу, засобів гігієни отримували по 350 осіб щодня. Проте значна частина людей потребувала не лише “гуманітарки”. Тоді постало питання, як забезпечити якісну соціальну та психологічну підтримку нових мешканців і мешканок громади.

Фото з сайту kalush.informator.ua

Рішенням стало створення Центру комплексної допомоги постраждалим внаслідок війни, де люди можуть отримати консультації психологів, юристів і соціальних працівників. А втілити його допомогли БФ “Крила підтримки”, ГО “Чисті серця Калуш”, ГО “Мартін-клуб” та Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ.

Вже в травні Центр розпочав свою роботу. При ньому працювали калуські волонтер/ки, фахівці й фахівчині комунальних установ, навіть військова юристка, евакуйована з Харкова. Ті, хто не мав можливості прийти в Центр особисто, могли отримати послуги в своїх населених пунктах — міська рада допомогла організувати виїзди спеціалістів/ок у старостинські округи.

Нині Центр комплексної допомоги постраждалим внаслідок війни продовжує свою роботу, а загальна кількість його волонтерів/ок налічує до двох тисяч осіб!

Пункти незламності

Коли потік внутрішньо переміщених осіб у західних областях зменшився, перед громадами постали нові виклики. В листопаді розпочався російський терор проти енергетичної системи України. У містах і селах створюються пункти обігріву на випадки пошкоджень критичної інфраструктури й тривалих відключень світла.

В грудні Уряд затвердив Порядок організації та функціонування так званих “Пунктів незламності”, де визначив їх види, комплектацію, алгоритм розгортання та залучення персоналу до їх роботи, зокрема з громадських організацій та волонтерів.

У цей період громадські організації долучаються не лише до роботи, а власне створення пунктів обігріву та їх матеріально-технічного забезпечення — через співпрацю з донорами та благодійниками.

Церква “Нове Життя” разом з ГО “Небайдужі серця України” та спільно з місцевою владою м. Борислав відкрили Пункт обігріву “Незламні” біля автостанції. Пункт обігріву працює цілодобово. Тут можна зарядити телефон, попити гарячого чаю та пообідати (періодично годують нужденних та роздають теплий одяг). — Бориславська ТГ, Львівська область.

Інформаційна стійкість

Російський терор спрямований не лише на енергетичну та цивільну інфраструктуру українських міст і громад, а й на інформаційну безпеку держави. В цих умовах громадські організації та волонтери допомагають протидіяти дезінформації в своїх громадах, боротися з фейками, навчають людей критично сприймати новини. На початку повномасштабного вторгнення ця робота мала особливо важливе значення для стійкості громади.

Тут цікавим є ще один досвід Калуської громади. В перші дні великої війни в Калуші сформувалась молодіжна група, яка запропонувала міській раді зробити мережу каналів інформації у соціальних мережах, щоб доносити до людей перевірені новини.

Створені інформаційні ресурси допомогли об’єднати всіх в одній меті. Люди мали змогу швидко комунікувати. Волонтери – знаходити потрібні речі, транспорт тощо. А мешканці – отримувати правдиву інформацію про стан справ у Калуській громаді. — Калуська ТГ, Івано-Франківська область.

Уже 28 лютого з’явились місцеві Телеграм-канали для волонтерів, військовослужбовців, медичної підготовки, а також сповіщення про тривогу та інформування про новини. Про їхню появу мешканців/ок повідомляли в ЗМІ, наголошуючи на важливості довіряти лише інформації з офіційних джерел.

Щоб полегшити доступ до нових каналів, в публічних місцях і на будинках додатково розміщували оголошення з QR-кодами.

Створені інформаційні ресурси допомогли донести правдиву інформацію до населення, згуртувати людей та попередити паніку, налагодити взаємодію між місцевою владою, волонтерами та мешканцями.

Підготовлено в рамках проєкту “Сила малих спільнот”, що виконується ГО “Стратегії і технології ефективного партнерства” (ГО “СТЕП”) за підтримки National Endowment for Democracy.

Фото обкладинки: з сайту kalushfm.com.ua.