Громадські лідер/ки з трьох регіонів України поділились успіхами реалізованих ініціатив і анонсували нові проєкти під час відеомосту

Активіст/ки з громад Дніпропетровської, Запорізької і Харківської областей зустрілись під час підсумкового онлайн-заходу третьої фази проєкту «Зміцнення демократичного врядування».

Що головне в кожному проєкті? Правильно: отримати пам’ятні сертифікати про участь. Жартуємо. Головне – коли через певний час після його завершення є новини, якими хочеться поділитись із колегами та однодумцями. Отож, ділимось!

Плануємо і реалізуємо

У Чернігівській громаді заплановані нові заходи Школи самоврядування #OpenSchool, які місцева громадська організація «Платформа розвитку 3Д» проводитиме на базі селищного бібліохабу. Навчальна програма для активних громадян розпочалась із тренінгів для авторів/ок бюджету участі. До речі, нещодавно ініціатива «Школа самоврядування» увійшла до збірки кращих практик співпраці влади і громадськості.

Продовжують роботу й наші колеги з Харківської області, зокрема в нових громадах. У Боровій фактично щотижня відбуваються заходи для активних громадян – навчання, консультації, діалогові зустрічі. ГО «Фонд Борівської громади» прагне налагодити взаємодію між жителями, громадським сектором, депутатами і місцевим бізнесом для напрацювання дорожньої карти реформа та реалізації спільних проєктів.

За ініціативи очільниці Фонду Валерії Гонтар створено Viber-канал для інформування депутатів і старост про актуальні можливості, важливі новини та події. У найближчому майбутньому в Боровій планують створити молодіжний центр, бо наразі просторів для молодіжного дозвілля й неформальної освіти в громаді фактично немає.

У Мереф’янській та Нововодолазькій громадах таких проблем наразі немає. Тут активно працюють молодіжні організації, які саме завершують етап стратегічного планування – першого в своїй історії. Розроблені проєкти стратегій до кінця березня розглянуть на загальних зборах ГО «Українська фундація розвитку молоді» та «Спілка округів Водолажчини». Крім того, обидві організації вже невдовзі стартують з новими проєктами для молоді.

Так, команда «УФРМ» проведе тренінги про цілі сталого розвитку для молодіжних активістів/ок Мереф’янської громади. Тим часом «Спілка округів Водолажчини» запрошує зацікавлену молодь Харківщини долучитись до онлайн-зустрічей з молодіжними організаціями Рівненської області. Своєрідний міст «Схід – Захід» сприятиме обміну кращими практиками молодіжної роботи на рівні громад і регіонів.

Ще один проєкт Української фундації розвитку молоді на 2021 рік – фестиваль неординарних видів спорту Motion Fest, що відбудеться в Мерефі

У Радушному, що після місцевих виборів увійшло до складу Новопільської громади на Дніпропетровщині, активіст/ки громадського простору ::4 крапки організували безкоштовний курс вебдизайну для підлітків. Навчальні заходи відбуваються в рамках ініціативи Code Club Ukraine. Також тут дуже-дуже чекають весни – тепла погода дозволить команді ГО «РадПортал» нарешті втілити всі задумані плани й заходи для радушнянської молоді. А поки – активіст/ки охоче діляться досвідом створення простору ::4 крапки із колегами з інших населених пунктів громади.

На Запоріжжі лідерки організації «Діти – майбутнє Преображенської громади» ініціювали створення груп взаємопідтримки батьків, які виховують дітей з інвалідністю та особливостями розвитку. «Ми знаємо, що в нас невелика аудиторія, але в неї є свої потреби і з нею також важливо працювати», – зазначає учасниця нашого проєкту, членкиня Молодіжної громадської ради Ольга Чиж. Щоб покращити роботу груп взаємопідтримки, громадська організація підготувала проєкт, який планує подати на регіональний конкурс мікрогрантів.

Активна робота триває і в громадах, чиї активісти не змогли до нас долучитись під час відеомосту. Так, село Пушкарівка Верхньодніпровської громади цього року прийматиме табір «Будуємо Україну Разом». Спільними зусиллями мешканців і гостей-волонтерів планують провести ремонт у сільському будинку культури, щоб облаштувати в ньому молодіжний центр. Саме в Пушкарівці минулого літа відбулись найбільш масові заходи «Мобільного дискусійного клубу» – цю ініціативу реалізували активісти громадської спілки «Майбутнє Верхньодніпровщини».

Ну і нарешті в Широківській громаді на Запоріжжі офіційно зареєстрували Раду жінок при виконавчому комітеті сільської ради. Незабаром буде презентований її склад. Рада жінок  доповнить інші консультативно-дорадчі органи, що створені й працюють у громаді – Поважну та Молодіжну ради, а також разом з молодою місцевою ГО «I See You» сприятиме реалізації потенціалу і захисту прав сільських дівчат і жінок.

Громадська активність vs. депутатство

Під час відеомосту ми поспілкувались і про виклики, з якими зустрілись у своїй роботі новообрані депутати. Адже шестеро наших учасників/ць увійшли до складу місцевих рад, з них п’ятеро – вперше, а двоє – ще й в нових громадах.

Серед таких викликів – бюрократичність процедур , що стосується ухвалення рішень, відсутність достатньої інформаційної бази про нормотворчу діяльність на рівні громади, складність «просування» розвиткових питань і залучення місцевої влади до участі в проєктах. «Коли бачать, що йдеться про співфінансування, відповідь одразу: коштів немає», – зазначають в одній із команд.

Ще один виклик для депутатів/ок – недостатнє розуміння жителів громади: як працює місцева рада, на що можуть вплинути місцеві депутати, а на що – ні: «Ти хочеш щось змінювати, а людям треба дорога, якої ти зробити ніяк не можеш».

Де дізнатись більше про реалізовані ініціативи?

З серпня по листопад учасники/ці проєкту «Зміцнення демократичного врядування» реалізували вісім локальних ініціатив і своїх громадах. Про кожну з них ми вже детально розповідали. Тож запрошуємо до читання!

Мобільний дискусійний клуб для залучення громадян та спільного пошуку рішень

Простори можливостей: як громадські хаби, коворкінги та молодіжні центри сприяють згуртуванню й активізації населення

Інструменти участі, написання проєктів і медіаграмотність – чому навчають активних громадян на Харківщині

Додатково з грудня по січень тривала програма менторської підтримки та посилення оргспроможності для партнерських організацій: стратегічні та візійні сесії, планування проєктів, консультації з питань управління громадською організацією та комунікації.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» (ІІІ) реалізовано нашою організацією за підтримки National Endowment for Democracy.