Доступна правова допомога для сільських мешканок і мешканців

Стартує активна фаза проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України», що реалізується Громадською організацією «СТЕП» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Федеративної Республіки Німеччина у Дніпрі).

Пріоритети проєкту – правова допомога, правова освіта та адвокація важливих рішень місцевої влади, що дозволять посилити правовий захист сільських жителів. Щоб реалізувати ці три компоненти в партнерських громадах, команда ГО «СТЕП» проведе навчання для фахівців соціально-гуманітарної сфери та громадських активістів, підтримає адвокаційні кампанії за участі мешканців та допоможе розробити місцеві програми правової допомоги. Крім того, в селах будуть організовані виїзні консультації юристів та працюватиме «гаряча лінія» з правових питань.

Можливості правової допомоги на рівні громади

Участь у проєкті беруть Широківська і Новоолександрівська громади Запорізької області, а також Мирівська і Могилівська громади Дніпропетровської області. Разом вони об’єднують майже 70 сіл (понад 35 тисяч населення) та не мають власних центрів первинної правової допомоги.

Широківська – єдина з цільових громад, де вже ухвалена програма правової допомоги населенню. Її розробили за сприяння ГО «СТЕП» під час пілотування моделі надання правової підтримки в сільській місцевості. Ця модель пропонує набір інструментів, що можливо запровадити на рівні територіальної громади: виїзні прийоми юристів, телефонні та онлайн-консультації, публікації в ЗМІ, шкільні правові клуби та інші.

Нинішні громади-партнери зможуть обрати декілька форм надання правової допомоги, щоб по завершенню проєкту ввести їх у постійну практику.

Географія учасників проєкту

Соціальні права жінок – наскрізна тема проєкту

Тренінги та інші програмні компоненти розроблені з урахуванням специфічних потреб жінок. Адже значна частина сільських мешканок працюють на території своїх громад, займаються домогосподарством, не мають змоги виїздити для правових консультацій в місто або не знають, куди звернутися зі своїми питаннями.

Водночас саме жінки активніше долучаються до суспільної діяльності, громадських заходів. Та й в соціальній сфері працевлаштовані переважно жінки. Тож проєкт прагне сформувати активні й солідарні спільноти «від жінки – до жінки», в яких місцеві фахівчині та активістки зможуть сприяти захисту й реалізації прав інших сільських мешканок. Ця ідея закладена в основу  навчальної програми, що розроблена спільно з експертами ГС «Мережа правового розвитку».

Окрім тренінгів для медичних і соціальних працівників та освітян, в рамках проєкту заплановані також навчання для громадських активісток і відкриті лекторії в селах. Паралельно триватимуть правові консультації для жителів цільових громад.

Проєкт «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України» реалізується ГО «СТЕП» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Федеративної Республіки Німеччина у Дніпрі).