Як локальні громадські організації допомагають постраждалим громадам

“Доброго дня! Ми з України… З окупованих, але нескорених земель Харківської області біля міста Ізюм”, — так нині презентують себе активіст/ки ГО “Фонд розвитку Борівської громади”. З перших днів повномасштабного вторгнення організація допомагає мешканцям і мешканкам Харківщини, постраждалим громадам, українським захисникам і захисницям.

“СТЕП” продовжує підтримувати волонтерські та гуманітарні ініціативи на сході України в рамках проєкту “Зміцнення демократичного врядування”. Одна з них — Центр підтримки населення тимчасово окупованих і постраждалих громад, що діє за ініціативи громадської організації “Фонд розвитку Борівської громади”.

Заради розвитку й добробуту громади

“Фонд розвитку Борівської громади”, або “ФОРБОР” — добрий приклад того, як локальна громадська організація може рухати розвиток своєї громади.

До початку повномасштабного російського вторгнення “ФОРБОР” добре знали на Харківщині за просвітницькими і молодіжними проєктами. Організація почала свою роботу в смт Борова ще в 2018 році — й одразу долучилась до процесу утворення Борівської територіальної громади. Її активіст/ки брали участь в робочих групах, ініціювали громадські обговорення нагальних питань, що стосуються об’єднання громади, проводили заходи для згуртування мешканців/ок. Ще до створення ОТГ фундаторка організації Валерія Гонтар успішно адвокатувала впровадження громадського бюджету в Боровій. Ця ініціатива настільки прийшлась до душі людям, що вже на перший конкурс бюджету участі було подано 23 проєкти.

Саме “ФОРБОР” здійснив перше картування громади, підготував паспорт території, зібрав напрацювання для майбутньої стратегії розвитку.

У 2020 році команда “ФОРБОР” взяла участь у проєкті “Зміцнення демократичного врядування”. За підтримки проєкту в Боровій відбулась серія заходів з медіаграмотності та громадської участі. В цей же рік за підсумками місцевих виборів Валерія Гонтар увійшла до складу Борівської селищної ради та продовжила роботу з розвитку громади вже як депутатка. Минулоріч стартувала розробка стратегії Борівської громади, і Валерія — з її досвідом громадської участі, партисипативних проєктів, тренерської роботи — успішно координувала цей процес.

Тренінг ГО "ФОРБОР" в рамках проєкту “Зміцнення демократичного врядування” (2020)

“Призупинено до перемоги”

Одразу потому, як на Харківщині розпочались активні збройні дії, “ФОРБОР” об’єднав зусилля з селищною радою, волонтерами та місцевими підприємцями, щоб разом протистояти викликам війни. Навколо громади тривали запеклі бої, але завдяки спільній роботі вдалось оперативно створити тероборону, налагодити патрулювання території, постачання гуманітарної допомоги та діяльність волонтерського пункту. У громаді розпочали випічку власного хлібу та майже запустили виробництво макаронних виробів. З середини березня організували підвіз жителів з окупованих сіл, а пізніше — і процес евакуації.

Попри героїчний спротив українських бійців, до середини квітня територія громади була повністю окупована російськими військами. Команда громадської організації до останнього залишалась у рідному селищі й інформувала про події в Боровій на своїй фейсбук-сторінці. Це сумна, болюча, тривожна хроніка.

“З самого початку відбувалося знищення сільськогосподарської техніки, грабування магазинів, залякування місцевих мешканців, захоплення вільних будинків, пошуки нелояльних, перерозподіл майна, яке окупанти вважають не приватною власністю, а загальною…”

З травня “Фонд розвитку Борівської громади” працює на вільній території України. “ФОРБОР” призупинено до перемоги”, — написала команда на своїй фейсбук-сторінці та оголосила про створення ініціативи HURTOM UA. Організація об’єднала зусилля з волонтерами інших областей України і разом з ними допомагає мешканцям Харківщини, медичним закладам, ЗСУ, територіальній обороні, Національній гвардії:

“На період ведення повномасштабних військових дій ми сфокусували нашу діяльність на перемогу та відновлення мирного життя”.

За даними “Фонду розвитку Борівської громади”, з 1 травня по 31 липня в межах ініціативи HURTOM UA надано допомоги на суму майже 500 тисяч гривень. Це кошти партнерських організацій та благодійні пожертви від небайдужих громадян.

Центр підтримки населення громад Харківщини

Центр підтримки населення тимчасово окупованих і постраждалих громад створено в межах гуманітарної ініціативи HURTOM UA. До його роботи залучені як активіст/ки громадської організації, так і представники Борівської селищної ради. Ресурсну допомогу в діяльності центру надав і проєкт “Зміцнення демократичного врядування”.

Основні напрямки роботи Центру підтримки:

  • інформаційний чат для інформування та взаємодопомоги;
  • допомога в евакуації та пошуку прихистку на вільній території України;
  • доставлення ліків і гуманітарної допомоги в Борівську лікарню;
  • допомога з доставкою гуманітарних посилок для людей, які залишились у окупованих громадах (найчастіше це інсуліни, ліки для онкохворих та інші критично важливі медикаменти);
  • пошук рідних і захист прав людини на окупованій території.

У червні команді Центру підтримки вдалось передати перший гуманітарний вантаж на окуповану Борівщину — посилки для мешканців/ок, ліки для Борівської центральної лікарні, психоневрологічного інтернату. Індивідуальні передачі для родичів на окупованій території збирали протягом трьох тижнів з усіх куточків України.

У своїй гуманітарній роботі команда ГО “ФОРБОР” разом з однодумцями і помічниками зустрічаються з низкою проблем і викликів:

  • складно потрапити у “коридор”, де відбувається передача ліків і гуманітарки;
  • небезпека для життя волонтерів і волонтерок, яким доводиться працювати під регулярними обстрілами;
  • небезпека для життя людей, які допомагають “з того боку” блокпостів;
  • відсутність зв’язку з окупованими територіями.
“Сумно спостерігати за цим дійством, коли на руках, у кравчучках, тягнуть вантажі: харчі, ліки, запчастини на ту, окуповану територію. Бо ж люди там не мають можливості придбати ліки, особливо категорії складних хронічних хвороб, обмежені в товарах першої необхідності”, — діляться враженнями активіст/ки, залучені до процесу передачі гуманітарної допомоги. І одразу ж додають: “Тримаємось і чекаємо на Перемогу”.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «СТЕП» з 2017 року за підтримки National Endowment for Democracy. У тексті використані матеріали та фото зі сторінки ГО «Фонд розвитку Борівської громади».