Мистецтво взаємодопомоги. Як культурні активіст/ки в Запоріжжі допомагають наближати перемогу

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну багато громадських організацій були змушені призупинити розпочаті проєкти, скасувати заплановані заходи. А деяким навіть довелось повністю змінити вектор діяльності в нових умовах. Розповідаємо історію ще однієї партнерської організації, яка з перших днів повномасштабного вторгнення працює на нашу перемогу.

Від культурного фронту…

Громадська організація “МейнСтрим” офіційно утворена в 2019 році запорізькими менеджер/ками культури. За плечима її засновників і засновниць — сотні подій різного формату: книжкові ярмарки, презентації, дискусії та круглі столи з відомими митцями й лідер/ками думок, творчі воркшопи й театральні перфоманси. Завдяки цим заходам сформувалось особливе середовище — український культурний фронт у Запоріжжі.

У 2020 році, попри пандемію, “МейнСтрим” організував у Запоріжжі масштабний літературно-мистецький фестиваль Toloka. З огляду на ситуацію з COVID-19, заходи проводили в open air форматі. Десять локацій у центрі міста, одинадцять днів, 250 івентів. За даними організаторів/ок, на фестивалі побували понад 19 тисяч відвідувачів і відвідувачок. Люди приїздили з різних районів міста й Запорізької області, щоб послухати українські читання, купити українські книжки, подискутувати на важливі теми української історії та сучасності.

Toloka — чи не найочікуваніша культурно-мистецька подія в Запоріжжі. Цьогоріч містяни сподівались, що фестиваль повернеться з новою програмою, нарешті без карантинних обмежень. Натомість після 24 лютого перед містом, як і перед всією країною, постали нові виклики…

…до волонтерського тилу

У перші дні війни ГО “МейнСтрим” перейшла майже на цілодобову волонтерську діяльність та невдовзі об’єднала зусилля з низкою інших громадських ініціатив у Запоріжжі. Команда організації допомагає залучати кошти, налагоджує партнерства з благодійниками та займається доставкою гуманітарних вантажів у територіальні громади Запорізької області.

Основний фокус роботи ГО “МейнСтрим” — допомога внутрішньо переміщеним сім’ям, родинам військових у Запоріжжі, лікарням. Організація співпрацює з благодійними фондами, бізнесом, іншими волонтерами та громадськими об’єднаннями, які надають продукти харчування, ліки, засоби гігієни та інші речі першої необхідності.

Волонтерам вдалось налагодити системні партнерства з польськими колегами. Серед них — неурядова платформа взаємодопомоги “Siepomaga.pl”, Асоціація “Czajnia”, Фундація “Magia Karpat”. Також у червні дружня громадська організація “Poland Helps” передала понад 500 пар жіночого взуття різних моделей і розмірів. У Запоріжжі їх розповсюдили серед жінок і дівчат з переміщених та інших соціально вразливих сімей.

В Україні найбільшими гуманітарними партнерами ГО “МейнСтрим” є благодійні організації зі Львова “Palyanytsya” та “Крила надії”.

Хаб допомоги вимушеним переселенцям

Наприкінці квітня команда «МейнСтриму» організувала стаціонарний хаб у Запоріжжі, де волонтер/ки приймають, сортують, розподіляють та видають гуманітарну допомогу. Приміщення для роботи надали партнери-підприємці, а проєкт «Зміцнення демократичного врядування» допоміг облаштувати його складськими стелажами та контейнерами. Додатково за підтримки проєкту були придбані пакувальні матеріали, канцтовари, господарські товари, а також роутер для забезпечення бездротового доступу до мережі Інтернет.

Хаб створено для оптимізації волонтерської роботи та адресної допомоги людям, які опинилися в скрутному становищі через воєнні дії. Тут можна отримати продукти тривалого зберігання, дитяче харчування, засоби особистої гігієни і памперси, безрецептурні медикаменти, одяг і взуття. Крім того, волонтер/ки консультують, де в Запоріжжі внутрішньо переміщені особи можуть отримати фахову юридичну, психологічну чи іншу допомогу.

Після модернізації приміщення хаб працював практично безперебійно, щодня обслуговуючи щонайменше п’ять сімей (при графіку видачі допомоги з 10:00 до 14:00). В окремих випадках волонтери самі доставляють допомогу — до маломобільних осіб або в територіальні громади Запорізької області.

Спільнокошт для ЗСУ

Окрім допомоги постраждалому населенню, активіст/ки ГО “МейнСтрим” в співпраці з іншими волонтер/ками допомагають українським військовим на передовій. Для цього регулярно оголошують збори коштів, щоб покрити нагальні потреби підрозділів. Також шукають партнерів серед соціально відповідального бізнесу й українців за кордоном. Благодійні внески — донати, зібрані через соціальні мережі, — складають значну частину коштів, що йдуть на потреби військових. Адже більшість фондів та організацій надають фінансування та гуманітарну допомогу лише для цивільного населення.

А от серед українців і українок культура спільнокошту в умовах війни суттєво зросла: “на ЗСУ” донатять незалежно від сфери зайнятості та сімейного бюджету. Оголошуючи черговий збір, волонтери нагадують: кожна гривня важлива. І справді — часто маленькі внески великої спільноти дозволяють швидко закрити збір і придбати важливе спорядження для захисників/ць. Важливу роль при цьому грає, звісно ж, репутація тих, хто оголошує краудфандингову кампанію.

Співзасновник “МейнСтриму” Сергій Андрух давно працює в громадському секторі та має добру сотню знайомств з активіст/ками в різних куточках країни. З 24 лютого він спільнокоштом зібрав більше двох мільйонів гривень і передав на потреби різних підрозділів п’ять дронів, одну автівку, 37 шоломів, 15 бронежилетів і багато іншого важливого спорядження. За сім місяців повномасштабної війни Сергій проїхав більше 30 тисяч кілометрів — це маршрути від Запоріжжя до Львова, регулярні поїздки на передову та постачання гуманітарної допомоги в громади.

“Звісно, де мого тезки Притули мені далеко. Але кожен робить зараз те, що може”, — скромно резюмує Сергій результати свого волонтерства.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy. З березня 2022 проєкт спрямовано на надання інституційної підтримки волонтерським ініціативам на сході України. У тексті використані матеріали та фотографії, надані ГО «МейнСтрим» в рамках партнерства.