Які пріоритети розвитку обирають мешканці Запорізької області для своїх громад

Охорона здоров’я, шкільна і дошкільна освіта, водопостачання і каналізація – такими є найбільш актуальні питання в запорізьких громадах.

У липні учасники й учасниці Школи адвокації та партисипації в Запорізькій області провели дослідження громадської думки в своїх містах і селах. Дослідження відбувалось у Василівській, Новоолександрівській, Плодородненській та Якимівській територіальних громадах, а також у місті Мелітополь.

Для цього представники партнерських громад ознайомилися з методологією дослідження і дізнались, як правильно розробляти анкети, формувати вибірку та проводити опитування мешканців/ок. Спеціальний тренінг про вивчення потреб громади провели фахівці компанії MLS group в рамках першого модуля Школи.

Вони також допомогли сформувати план дослідження для кожної з партнерських громад, проаналізувати зібрані дані та підготувати звіт за підсумками опитування.

Саме ж опитування проводили учасники/ці Школи – активіст/ки місцевих громадських об’єднань, молодіжних рад, працівники/ці ОМС та комунальних установ.

Дослідження не є репрезентативним, проте дозволяє зробити деякі узагальнення про соціальні настрої та звички мешканців.

Пріоритети розвитку в розрізі громад

ТОП-5 пріоритетних сфер розвитку Василівської громади

 1. Охорона здоров’я.
 2. Водопостачання і каналізація.
 3. Шкільна і дошкільна освіта.
 4. Розвиток підприємництва.
 5. Вулиці, дороги та їх утримання.

Завантажити повний звіт за підсумками дослідження в Василівській громаді.

ТОП-5 пріоритетних сфер розвитку Новоолександрівської громади

 1. Водопостачання і каналізація.
 2. Транспорт.
 3. Охорона здоров’я.
 4. Шкільна і дошкільна освіта.
 5. Адміністративні послуги.

Завантажити повний звіт за підсумками дослідження в Новоолександрівській ТГ.

ТОП-5 пріоритетних сфер розвитку Плодородненської громади

 1. Охорона здоров’я.
 2. Транспорт.
 3. Поводження з відходами.
 4. Вулиці, дороги та їх утримання.
 5. Шкільна і дошкільна освіта.

Завантажити повний звіт за підсумками дослідження в Плодородненській ТГ.

ТОП-5 пріоритетних сфер розвитку Якимівської громади

 1. Шкільна і дошкільна освіта.
 2. Охорона здоров’я.
 3. Водопостачання і каналізація.
 4. Вулиці, дороги та їх утримання.
 5. Транспорт.

Завантажити повний звіт за підсумками дослідження в Якимівській громаді.

ТОП-5 пріоритетних сфер розвитку м. Мелітополь

 1. Охорона здоров’я.
 2. Громадська безпека.
 3. Шкільна і дошкільна освіта.
 4. Соціальне забезпечення.
 5. Розвиток підприємництва.

Завантажити повний звіт за підсумками дослідження в Мелітополі.

ТОП-5 сфер для розвитку, на думку мешканців/ок цільових громад

Які канали інформування обирають мешканці?

Фейсбук є найбільш зручним каналом отримання інформації про життя громади – цей варіант відповіді лідирує в усіх п’яти локальних дослідженнях. Офіційний сайт громади посідає другу позицію в опитуваннях всіх громад, крім Плодородненської, де лише чверть опитаних мешканців/ок відзначили цей канал як найбільш зручний.

Газети та дошки оголошень залишаються популярним і бажаним каналом інформування в сільських громадах. А от у Мелітополі мешканці більше користуються чатами у Viber/Telegram та Instagram.

Також кожне з досліджень виявило: щонайменше третина опитаних людей здебільшого або й взагалі нічого не знають про те, що відбувається в їхній громаді.

Чи беруть люди участь в житті громади?

Найвищий показник активної громадської участі, згідно з проведеними опитуваннями, мають Новоолександрівська ТГ та Якимівська ТГ. В цих громадах 51% опитаних мешканців/ок долучалися хоча б до однієї форми активної громадської участі.

Натомість найвищий показник пасивної громадської участі – у Василівській міській громаді. Тут 70,1% опитаних мешканців/ок долучалися хоча б до однієї форми пасивної громадської участі.

Нарешті, найнижчий показник громадської участі – в Плодородненській, де 38% респондентів/ок не брали участі в жодному з заходів (форм активності).

Вдячні всім партнерським організаціям, учасникам і учасницям Школи адвокації та партисипації, які долучились до організації і проведення дослідження!

Школа адвокації та партисипації проводиться в рамках проєкту «Розбудова соціального капіталу громадських ініціатив в українських регіонах», який реалізується Київським Діалогом за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. У Запорізькій області проєкт реалізується спільно з ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП»).