
Охорона здоров’я, шкільна і дошкільна освіта, водопостачання і каналізація – такими є найбільш актуальні питання в запорізьких громадах.
У липні учасники й учасниці Школи адвокації та партисипації в Запорізькій області провели дослідження громадської думки в своїх містах і селах. Дослідження відбувалось у Василівській, Новоолександрівській, Плодородненській та Якимівській територіальних громадах, а також у місті Мелітополь.
Для цього представники партнерських громад ознайомилися з методологією дослідження і дізнались, як правильно розробляти анкети, формувати вибірку та проводити опитування мешканців/ок. Спеціальний тренінг про вивчення потреб громади провели фахівці компанії MLS group в рамках першого модуля Школи.
Вони також допомогли сформувати план дослідження для кожної з партнерських громад, проаналізувати зібрані дані та підготувати звіт за підсумками опитування.
Саме ж опитування проводили учасники/ці Школи – активіст/ки місцевих громадських об’єднань, молодіжних рад, працівники/ці ОМС та комунальних установ.
Дослідження не є репрезентативним, проте дозволяє зробити деякі узагальнення про соціальні настрої та звички мешканців.

Пріоритети розвитку в розрізі громад
ТОП-5 пріоритетних сфер розвитку Василівської громади
- Охорона здоров’я.
- Водопостачання і каналізація.
- Шкільна і дошкільна освіта.
- Розвиток підприємництва.
- Вулиці, дороги та їх утримання.
Завантажити повний звіт за підсумками дослідження в Василівській громаді.
ТОП-5 пріоритетних сфер розвитку Новоолександрівської громади
- Водопостачання і каналізація.
- Транспорт.
- Охорона здоров’я.
- Шкільна і дошкільна освіта.
- Адміністративні послуги.
Завантажити повний звіт за підсумками дослідження в Новоолександрівській ТГ.
ТОП-5 пріоритетних сфер розвитку Плодородненської громади
- Охорона здоров’я.
- Транспорт.
- Поводження з відходами.
- Вулиці, дороги та їх утримання.
- Шкільна і дошкільна освіта.
Завантажити повний звіт за підсумками дослідження в Плодородненській ТГ.
ТОП-5 пріоритетних сфер розвитку Якимівської громади
- Шкільна і дошкільна освіта.
- Охорона здоров’я.
- Водопостачання і каналізація.
- Вулиці, дороги та їх утримання.
- Транспорт.
Завантажити повний звіт за підсумками дослідження в Якимівській громаді.
ТОП-5 пріоритетних сфер розвитку м. Мелітополь
- Охорона здоров’я.
- Громадська безпека.
- Шкільна і дошкільна освіта.
- Соціальне забезпечення.
- Розвиток підприємництва.
Завантажити повний звіт за підсумками дослідження в Мелітополі.

Які канали інформування обирають мешканці?
Фейсбук є найбільш зручним каналом отримання інформації про життя громади – цей варіант відповіді лідирує в усіх п’яти локальних дослідженнях. Офіційний сайт громади посідає другу позицію в опитуваннях всіх громад, крім Плодородненської, де лише чверть опитаних мешканців/ок відзначили цей канал як найбільш зручний.
Газети та дошки оголошень залишаються популярним і бажаним каналом інформування в сільських громадах. А от у Мелітополі мешканці більше користуються чатами у Viber/Telegram та Instagram.
Також кожне з досліджень виявило: щонайменше третина опитаних людей здебільшого або й взагалі нічого не знають про те, що відбувається в їхній громаді.
Чи беруть люди участь в житті громади?
Найвищий показник активної громадської участі, згідно з проведеними опитуваннями, мають Новоолександрівська ТГ та Якимівська ТГ. В цих громадах 51% опитаних мешканців/ок долучалися хоча б до однієї форми активної громадської участі.
Натомість найвищий показник пасивної громадської участі – у Василівській міській громаді. Тут 70,1% опитаних мешканців/ок долучалися хоча б до однієї форми пасивної громадської участі.
Нарешті, найнижчий показник громадської участі – в Плодородненській, де 38% респондентів/ок не брали участі в жодному з заходів (форм активності).
Вдячні всім партнерським організаціям, учасникам і учасницям Школи адвокації та партисипації, які долучились до організації і проведення дослідження!
Школа адвокації та партисипації проводиться в рамках проєкту «Розбудова соціального капіталу громадських ініціатив в українських регіонах», який реалізується Київським Діалогом за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. У Запорізькій області проєкт реалізується спільно з ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП»).