Зміцнення інфраструктури вирішення правових проблем у Мирівській громаді

Як сільські громади можуть розбудувати місцеву інфраструктуру правової підтримки населення? Публікуємо рекомендації для Мирівської громади Дніпропетровської області, яка взяла участь у проєкті «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України».

Потреби мешканців/ок у правовій допомозі

У ході опитування, що проводилось на території Мирівської громади впродовж липня-серпня 2021 року, дві третини респондентів/ок зазначили про готовність звертатися до юриста, якщо юридичні послуги будуть надаватися безпосередньо в громаді.

При цьому майже 6 із 10 опитаних повідомляють про потребу в одному з видів первинної правової допомоги. Більшість з них потребує саме очної консультації юриста, для значної частини достатньо дистанційної консультації юриста. Доволі рідко заявляють про потребу в інформаційних матеріалах на тему, що їх цікавить.

Відповідно, найбільш затребуваним способом отримання правової інформації є особисте спілкування з експертами. Дещо рідше люди готові отримувати правову інформацію телефоном, через публікації з правових питань у соціальних мережах та друковані інформаційні матеріали. Можливість консультуватися через інтернет і публікації з правових питань на сайті громади хоч і згадуються рідше, але є також доволі затребуваними інструментами.

Найменш затребуваними способами отримання правової інформації є тренінги та публікації з правових питань у місцевій газеті.

Детальніше про результати дослідження в Мирівській ТГ.

Пріоритети правового інформування 

Мирівській громаді необхідно зосередитись на інформуванні мешканців і мешканок про їхні права та обов’язки, а також про можливі й дієві алгоритми вирішення правових проблем. Це дозволить посилити спроможність громадян до вирішення тих проблем правового характеру, що в них виникли. 

Виходячи з даних дослідження, найбільше мешканці та мешканки потребують інформування про такі три ключові сфери життя громади:

  • забезпечення прав споживачів;
  • житлово-комунальне господарство;
  • медичне обслуговування.

Рекомендовані інструменти

  1. Мобільні консультаційні пункти. Діяльність пунктів має бути забезпечена фаховими юристами. Доцільно залучати до цього процесу працівників/ць центрів безоплатної вторинної правової допомоги, що діють на території. Пункти мають працювати на регулярній основі за визначеним графіком, одним із днів його роботи має бути вихідний (субота, неділя).
  2. Дистанційне надання безоплатної первинної правової допомоги. Інформування населення може здійснюватись через інтернет на сайтах установ та організацій, які надають публічні послуги. За можливості доцільно створити окремий сайт, що відображатиме БППД на місцевому рівні (надавачів послуги, взаємозв’язки, зразки документів, успішні практики тощо). Правову допомогу також  можна надавати за допомогою чатів / сервісів миттєвих повідомлень, поштою. Доцільно залучати юристів за кошти місцевого бюджету.
  3. Радники з правових питань. Серед працівників/ць установ та організацій, які не є фаховими юристами, варто формувати культуру інформування населення та перенаправлення. Люди схильні довіряти не організації (інституції), а конкретній людині. Тому, наприклад, у випадку з неправильним нарахуванням вартості комунальних послуг можна навчити працівників, відповідальних за нарахування вартості послуг, правильно комунікувати з клієнтами та клієнтками – попереджати несвоєчасне подання даних про спожиті послуги, роз’яснювати порядок нарахування вартості, пропонувати алгоритм вирішення складних ситуацій.

Попередження правових проблем

Як показали дані опитування та консультацій, у мешканців/ок Мирівської громади часто виникають проблеми з помилковим нарахуванням заборгованості за послуги житлово-комунального господарства. Першопричиною таких проблем переважно є несвоєчасне або некоректне повідомлення постачальнику послуг даних лічильників, пропуск строків повірки цих лічильників.

Оскільки мешканці й мешканки громади віддають перевагу спілкуванню з експертами, мінімізувати ризик виникнення таких проблем можна, якщо спільно з постачальником послуг періодично проводити роз’яснювальні заходи для споживачів/ок цих послуг, бажано в очному форматі. Для прикладу, можна провести навчання контролерів постачальника щодо роз’яснення цієї інформації споживачам при перевірці показань їхніх лічильників та забезпечити їх відповідними друкованими матеріалами, що міститимуть рекомендації та інструкції для споживачів.

***

Наведені в цій статті рекомендації включені в Дорожню карту з впровадження безоплатної первинної правової допомоги у сільській місцевості, що розроблена в 2021 році громадською організацією «СТЕП» разом з експертами та експертками Мережі правового розвитку за підтримки Федерального Міністерства зовнішніх справ  Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку).

У повному обсязі посібник розміщено за цим посиланням на сайті ГО «СТЕП».