
З якими правовими проблемами зустрічаються мешканці сільських громад? Публікуємо результати дослідження та рекомендації для Мирівської громади, яка бере участь у проєкті «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України».
Загальна інформація
Опитування проводилось упродовж липня-серпня 2021 року на території трьох громад (Мирівська та Могилівська ТГ Дніпропетровської області, Новоолександрівська ТГ Запорізької області). Для потреб дослідження розроблено методологію та інструментарій (ГС «Мережа правового розвитку»), проведено інструктаж зі збору даних для місцевих координаторів і координаторок. Обробка й аналіз зібраних даних виконані командою MLS group.
Загальний огляд одержаних результатів висвітлено в цій статті. Публічне обговорення даних дослідження відбулось під час спільного робочого заходу в місті Запоріжжі за участі представників/ць партнерських громад, юристів і модераторок від ГО «СТЕП».
Додатково для органів місцевого самоврядування розроблено презентації правових потреб мешканців/ок в розрізі громад, а також надані експертні рекомендації щодо запровадження системи безоплатної допомоги.
Нижче пропонується виклад узагальнених тенденцій, що виявлені в ході дослідження, і рекомендації для Мирівської сільської громади Дніпропетровської області.

Резюме дослідження у Мирівській громаді
У мешканців і мешканок Мирівської громади найчастіше виникають правові проблеми в таких трьох сферах (найчастіше названі при опитуванні): житлово-комунальне господарство, права споживачів і медичне обслуговування.
Варто зауважити, що не виникало жодної з проблем за останні три роки у третини опитаних. Водночас проблеми у сфері житлово-комунального господарства є пріоритетними для вікових груп 18-35 та 36-55 років. При цьому найчастіше респонденти і респондентки дослідження вказують таке питання, як помилкове нарахування заборгованостей.
Ті, хто намагався вирішити правову проблему тим чи іншим способом, повідомляють, що зіткнулися з необхідністю їздити до іншого населеного пункту, а також зі значними фінансовими витратами на вирішення проблеми. Також опитані жителі громади зазначають про брак інформації та неможливість отримати фахову пораду щодо вирішення їхньої правової проблеми.
При цьому дві третини опитаних готові та скоріш за все готові звертатися до юриста, якщо юридичні послуги будуть надаватися безпосередньо в громаді.
Переглянути презентацію звіту Мирівської ТГ.
Рекомендації для органів місцевого самоврядування
За результатами дослідження Мирівській сільській раді рекомендовано запровадити публікації з правових питань у соціальних мережах та на офіційному сайті громади, використовувати друковані матеріали для інформування мешканців/ок. Окрім того, рекомендується розглянути можливість телефонного консультування для громадян.

Дослідження є частиною проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України», що реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку з офісом у Дніпрі).