
Відомо, що шлях до глобальних перетворень лежить через локальні ініціативи та дії на місцях. Як сприяти вирішенню великих екологічних викликів? Правильно: почати з себе, своєї сім’ї, вулиці, спільноти. Отож, активна молодь Плодородненської громади зробила перші кроки до покращення екологічної ситуації в своїх селах.
Розказуємо історії успіху партнерських організацій на Запоріжжі, які отримали малі гранти від Київського Діалогу на важливі проєкти в своїх громадах. Розпочинаємо з Плодородненької сільської громади, де реалізовано спільну ініціативу Молодіжної ради та громадської організації «Сільська садиба».
Про що цей проєкт, і чому він важливий?
Ідея проєкту «Сортуй сміття – покращуй навколишнє середовище Плодородненської громади» з’явилась після опитування, яке провели активіст/ки напередодні участі в заходах Київського Діалогу. Виявилось, що екологічні проблеми в громаді однаково турбують молодь і дорослих. Але разом з тим, хоч люди і скаржаться на засміченість довкілля, мало хто з них насправді щось робить, аби виправити це. Приміром, умов для роздільного збору сміття та подальшої його переробки наразі в громаді немає. А сама тема сортування здається складною та поки що не знаходить достатньо прихильників.
Щоб навчити однолітків і дорослих базовим правилам сортування сміття, активісти й активістки Молодіжної ради Плодородненської громади організували масштабну просвітницьку кампанію. Протягом вересня за їхньої ініціативи в школах, сільських будинках культури і клубах з’явились інформаційні стенди з порадами щодо сортування. Також активісти провели пізнавальні екогодини та вікторини для учнів місцевих закладів освіти – Мар’янівського НВК і Плодородненського ЗЗСО.
Команда потурбувалась і про можливість для людей одразу застосувати на практиці отримані знання: в ході проєкту встановили перші контейнери для збору й сортування сміття в комунальних закладах і адміністративних будівлях. Баки для двох шкіл, чотирьох закладів культури, а також приміщень сільської ради і старостинського округу придбали за кошти виграного гранту. Одразу ж потому молодь ініціювала акцію зі збору вторинної сировини – за виручені кошти в майбутньому планують придбати вуличні контейнери для пластику й скла.
– Плануємо, що ця система буде діяти і далі на розширення мережі сортування, придбання нових баків та впровадження культури сортування сміття, – зауважує Ольга Гноєва, членкиня Молодіжної ради, одна з координаторок проєкту.

Зрозуміло, що проблема сортування та переробки сміття – не єдина, з якою сьогодні зустрічаються громади. Проте саме вона тягне за собою чимало інших екологічних викликів. А це і стихійні звалища, і неконтрольовані пожежі, і забруднення ґрунтів, водойм, атмосфери, що дуже впливає на безпеку і здоров’я мешканців.
Під час еколекторіїв, що відбулись у Плодородненській громаді в вересні, дівчата й хлопці з Молодіжної ради побачили в дії мобільну станцію моніторингу якості повітря та на прикладі невеличкого експерименту переконались, яку шкоду несе з собою спалювання сміття й опалого листя.
Роботу мобільної станції продемонструвала Олеся Крамаренко, очільниця громадської організації «Дзиґа», що вже не перший рік займається проблемами стану довкілля в місті Запоріжжі. Приклади успішних екологічних проєктів і доступні шляхи вирішення глобальних проблем, які також представила Олеся, надихнули маленьку спільноту екоактивістів/ок з Плодородного на подальшу роботу

Молодіжна рада Плодородненької громади утворилась тільки цього року, але вже встигла реалізувати декілька цікавих ініціатив – від спортивних естафет і велопробігу до досліджень громадської думки. Її найбільш активні учасники/ці пройшли навчання в Школі адвокації та партисипації Київського Діалогу, а членкиня Молодіжної ради і керівниця проєкту «Сортуй сміття» Ксенія Онищук нещодавно успішно завершила тренінговий курс «Молодь у політиці».
Крім того, у вересні молодіжні радники й радниці з Плодородного долучились до Першого Всеукраїнського форуму Молодіжних рад у Харкові. Такій активності в перші пів року роботу можуть позаздрити й більш досвідчені молодіжні спільноти!
«Сортуй сміття» – фактично перший великий проєкт команди. Він розроблений і реалізований у співпраці з місцевою громадською організацією «Сільська садиба» та її лідеркою Мариною Козарик. Організаційне сприяння на всіх етапах проєкту надала Плодородненська сільська рада. Крім того, фінансово долучились і місцеві підприємці.
Наразі молодіжна команда мріє створити власний культурний простір, щоб мати можливість регулярно збиратися разом і генерувати ідеї, започатковувати нові ініціативи й розширювати коло однодумців.
Більше про проєкти та поточну діяльність Молодіжної ради Плодородненької громади можна дізнатись на її фейсбук-сторінці.
***
«Сортуй сміття – покращуй навколишнє середовище Плодородненської громади» є проєктом-переможцем конкурсу малих грантів, який проводився серед команд-учасниць Школи адвокації та партисипації. Заходи Школи відбуваються в рамках проєкту «Розбудова соціального капіталу громадських ініціатив в українських регіонах», що реалізується Київським Діалогом за підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини – разом з партнерськими громадськими організаціями в 5 областях України (Волинська, Вінницька, Запорізька, Полтавська, Тернопільська).
Історія успіху підготовлена громадською організацією «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП»), яка є регіональним партнером Київського Діалогу та забезпечувала адміністрування малих грантів у Запорізькій області.
Інформацію та фотографії для цієї історії надала Ольга Гноєва.