Маленькі кроки до важливих змін. Як активна молодь допомагає громаді стати безпечнішою та комфортнішою

Відомо, що шлях до глобальних перетворень лежить через локальні ініціативи та дії на місцях. Як сприяти вирішенню великих екологічних викликів? Правильно: почати з себе, своєї сім’ї, вулиці, спільноти. Отож, активна молодь Плодородненської громади зробила перші кроки до покращення екологічної ситуації в своїх селах.  

Розказуємо історії успіху партнерських організацій на Запоріжжі, які отримали малі гранти від Київського Діалогу на важливі проєкти в своїх громадах. Розпочинаємо з Плодородненької сільської громади, де реалізовано спільну ініціативу Молодіжної ради та громадської організації «Сільська садиба».

Про що цей проєкт, і чому він важливий?

Ідея проєкту «Сортуй сміття – покращуй навколишнє середовище Плодородненської громади» з’явилась після опитування, яке провели активіст/ки напередодні участі в заходах Київського Діалогу. Виявилось, що екологічні проблеми в громаді однаково турбують молодь і дорослих. Але разом з тим, хоч люди і скаржаться на засміченість довкілля, мало хто з них насправді щось робить, аби виправити це. Приміром, умов для роздільного збору сміття та подальшої його переробки наразі в громаді немає. А сама тема сортування здається складною та поки що не знаходить достатньо прихильників.

Щоб навчити однолітків і дорослих базовим правилам сортування сміття, активісти й активістки Молодіжної ради Плодородненської громади організували масштабну просвітницьку кампанію. Протягом вересня за їхньої ініціативи в школах, сільських будинках культури і клубах з’явились інформаційні стенди з порадами щодо сортування. Також активісти провели пізнавальні екогодини та вікторини для учнів місцевих закладів освіти – Мар’янівського НВК і Плодородненського ЗЗСО.

Команда потурбувалась і про можливість для людей одразу застосувати на практиці отримані знання: в ході проєкту встановили перші контейнери для збору й сортування сміття в комунальних закладах і адміністративних будівлях. Баки для двох шкіл, чотирьох закладів культури, а також приміщень сільської ради і старостинського округу придбали за кошти виграного гранту. Одразу ж потому молодь ініціювала акцію зі збору вторинної сировини – за виручені кошти в майбутньому планують придбати вуличні контейнери для пластику й скла.

Плануємо, що ця система буде діяти і далі на розширення мережі сортування, придбання нових баків та впровадження культури сортування сміття, – зауважує Ольга Гноєва, членкиня Молодіжної ради, одна з координаторок проєкту.

Ольга Гноєва (на фото ліворуч) та учасники й учасниці шкільних екогодин

Зрозуміло, що проблема сортування та переробки сміття – не єдина, з якою сьогодні зустрічаються громади. Проте саме вона тягне за собою чимало інших екологічних викликів. А це і стихійні звалища, і неконтрольовані пожежі, і забруднення ґрунтів, водойм, атмосфери, що дуже впливає на безпеку і здоров’я мешканців.

Під час еколекторіїв, що відбулись у Плодородненській громаді в вересні, дівчата й хлопці з Молодіжної ради побачили в дії мобільну станцію моніторингу якості повітря та на прикладі невеличкого експерименту переконались, яку шкоду несе з собою спалювання сміття й опалого листя.

Роботу мобільної станції продемонструвала Олеся Крамаренко, очільниця громадської організації «Дзиґа», що вже не перший рік займається проблемами стану довкілля в місті Запоріжжі. Приклади успішних екологічних проєктів і доступні шляхи вирішення глобальних проблем, які також представила Олеся, надихнули маленьку спільноту екоактивістів/ок з Плодородного на подальшу роботу

Олеся Крамаренко демонструє, як працює мобільна станція моніторингу якості повітря

Молодіжна рада Плодородненької громади утворилась тільки цього року, але вже встигла реалізувати декілька цікавих ініціатив – від спортивних естафет і велопробігу до досліджень громадської думки. Її найбільш активні учасники/ці пройшли навчання в Школі адвокації та партисипації Київського Діалогу, а членкиня Молодіжної ради і керівниця проєкту «Сортуй сміття» Ксенія Онищук нещодавно успішно завершила тренінговий курс «Молодь у політиці». 

Крім того, у вересні молодіжні радники й радниці з Плодородного долучились до Першого Всеукраїнського форуму Молодіжних рад у Харкові. Такій активності в перші пів року роботу можуть позаздрити й більш досвідчені молодіжні спільноти!

«Сортуй сміття» – фактично перший великий проєкт команди. Він розроблений і реалізований у співпраці з місцевою громадською організацією «Сільська садиба» та її лідеркою Мариною Козарик. Організаційне сприяння на всіх етапах проєкту надала Плодородненська сільська рада. Крім того, фінансово долучились і місцеві підприємці.

Наразі молодіжна команда мріє створити власний культурний простір, щоб мати можливість регулярно збиратися разом і генерувати ідеї, започатковувати нові ініціативи й розширювати коло однодумців. 

Більше про проєкти та поточну діяльність Молодіжної ради Плодородненької громади можна дізнатись на її фейсбук-сторінці.

***

«Сортуй сміття – покращуй навколишнє середовище Плодородненської громади» є проєктом-переможцем конкурсу малих грантів, який проводився серед команд-учасниць Школи адвокації та партисипації. Заходи Школи відбуваються в рамках проєкту «Розбудова соціального капіталу громадських ініціатив в українських регіонах», що реалізується Київським Діалогом за підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини – разом з партнерськими громадськими організаціями в 5 областях України (Волинська, Вінницька, Запорізька, Полтавська, Тернопільська).

Історія успіху підготовлена громадською організацією «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП»), яка є регіональним партнером Київського Діалогу та забезпечувала адміністрування малих грантів у Запорізькій області.

Інформацію та фотографії для цієї історії надала Ольга Гноєва.