
Як сільські громади можуть розбудувати ефективну місцеву інфраструктуру правової підтримки населення? Публікуємо детальні рекомендації для Новоолександрівської громади Запорізької області, яка протягом 2021 року взяла участь у проєкті «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України».
Потреби мешканців/ок у правовій допомозі
У ході опитування, що проводилось на території Новоолександрівської ТГ впродовж липня-серпня 2021 року, майже 9 з 10 респондентів/ок (84%) зазначили про готовність за потреби звернутися до безоплатного юриста за своїм місцем проживання, якби така послуга була доступною.
При цьому 7 із 10 опитаних повідомляють про потребу в одному з видів первинної правової допомоги. Більшість з них потребує саме очної консультації юриста, для значної частини достатньо дистанційної консультації юриста. Деяким з цих людей буде достатньо інформаційних матеріалів (друкованих чи в інтернеті) на тему, що їх цікавить.
Найбільш затребуванішим способом отримання правової інформації опитані назвали особисте спілкування з експертами. Дещо рідше люди готові отримувати правову інформацію телефоном. Ще рідше їх цікавлять публікації з правових питань на сайті громади / в соціальних мережах та можливість консультуватися через інтернет.
Найменш затребуваними способами отримання правової інформації для мешканців і мешканок Новоолександрівської громади є тренінги, публікації з правових питань у місцевій газеті та друковані інформаційні матеріали.
Детальніше про результати дослідження в Новоолександрівській ТГ.

Фокус допомоги – інформування громадян
Громаді необхідно зосередитись на інформуванні мешканців і мешканок про:
- їхні права та обов’язки;
- обов’язки та послуги установ та організацій, що функціонують на території громади, порядок отримання послуг;
- актуальні, дійсні контакти місцевих установ та організацій або відповідальних осіб, які надають послуги (до кого, в яких випадках і з якими питаннями звертатись, хто може надати кваліфіковану допомогу).
Сфери, що особливо потребують інформування громадян:
- забезпечення прав споживачів;
- житлово-комунальне господарство;
- медичне обслуговування;
- соціальні виплати та пільги;
- земельні правовідносини.

Рекомендовані інструменти
- Інформаційні кампанії. Заходи мають бути орієнтовані на конкретного споживача. Наприклад, кампанії про медичне обслуговування варто орієнтувати передусім на жінок, а кампанії про соціальні виплати та пільги – на чоловіків. Орієнтація на клієнта має враховувати стать, вік, особливості сприйняття, мову.
- Інформування про успішні практики. Це дозволить зменшити навантаження на надавачів послуг. Зміст повідомлень має включати в себе інформацію про суть правової проблеми, актуальність проблеми для громади, спосіб, у який її було вирішено, алгоритм дій, зразки документів і контакти установ та організацій, до яких потрібно звернутись.
- Заохочення громадян до об’єднання зусиль для спільного вирішення однакових правових потреб.
- Зворотний зв’язок про повноту та якість наданих/отриманих послуг. Це допоможе дослідити, чому у громаді майже відсутні люди, які змогли повністю вирішити свою правову проблему. У довгостроковій перспективі зворотний зв’язок забезпечує відповідність сервісу очікуванням його споживачів/ок, мінімізує кількість скарг, сприяє посиленню правової спроможності у громаді.
- Мобільні консультаційні пункти. Діяльність пунктів має бути забезпечена фаховими юристами. Доцільно залучати до цього процесу працівників центрів безоплатної вторинної правової допомоги. Пункти мають працювати на регулярній основі за визначеним графіком, одним з днів його роботи має бути вихідний (субота, неділя).
- Гаряча телефонна лінія. Дозволяє задовольнити попит на безоплатну первинну правову допомогу для вирішення нескладних правових проблем, для яких є відпрацьований алгоритм на рівні громади. Для роботи гарячої лінії варто залучати юристів за кошти місцевого бюджету.
- Дистанційне надання безоплатної первинної правової допомоги. Інформування населення може здійснюватись через інтернет, на сайтах установ та організацій, що надають публічні послуги. За потреби може бути створений окремий сайт, що відображатиме БППД на місцевому рівні (надавачів послуги, взаємозв’язки, зразки документів, успішні практики тощо). Правову допомогу можна надавати за допомогою чатів / сервісів миттєвих повідомлень, поштою. Може надаватися юристами, залученими за кошти місцевого бюджету.
Досліджувати, щоб розуміти
Інформацію про те, які конкретні правові потреби у сфері забезпечення прав споживачів, житлово-комунального господарства, медичного обслуговування, соціальних виплат і пільг, земельних правовідносин, якщо такі не були виявлені під час соціологічного опитування, можна отримати через фокус-групові дослідження (більше про дослідження в посібнику “Досліджуємо правові потреби громади”). Додатково такі дослідження дозволяють зібрати очікування щодо сервісу від його користувачів і користувачок, дізнатися про перепони, що заважають вирішувати правові проблеми, згенерувати можливі шляхи вирішення правових проблем та подолання перепон.
Використовуючи запропоновані інструменти, варто залучати всі зацікавлені сторони – постачальників послуг, клієнтів, представників/ць організації, яка надає допомогу у вирішенні проблеми.
***
Наведені в цій статті рекомендації включені в Дорожню карту з впровадження безоплатної первинної правової допомоги у сільській місцевості, що розроблена в 2021 році громадською організацією «СТЕП» разом з експертами та експертками Мережі правового розвитку за підтримки Федерального Міністерства зовнішніх справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку).
У повному обсязі посібник розміщено за цим посиланням на сайті ГО «СТЕП».