Правові потреби мешканців/ок Новоолександрівської громади

З якими правовими проблемами зустрічаються мешканці сільських громад? Публікуємо результати дослідження та рекомендації для Новоолександрівської громади, яка бере участь у проєкті «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України».

Загальна інформація

Опитування проводилось упродовж липня-серпня 2021 року на території трьох громад (Мирівська та Могилівська ТГ Дніпропетровської області, Новоолександрівська ТГ Запорізької області). Для потреб дослідження розроблено методологію та інструментарій (ГС «Мережа правового розвитку»), проведено інструктаж зі збору даних для місцевих координаторів і координаторок. Обробка й аналіз зібраних даних виконані командою MLS group.

Загальний огляд одержаних результатів висвітлено в цій статті.  Публічне обговорення даних дослідження відбулось під час спільного робочого заходу в місті Запоріжжі за участі представників/ць партнерських громад, юристів і модераторок від ГО «СТЕП».

Додатково для органів місцевого самоврядування розроблено презентації правових потреб мешканців/ок в розрізі громад, а також надані експертні рекомендації щодо запровадження системи безоплатної допомоги.

Нижче пропонується виклад узагальнених тенденцій, що виявлені в ході дослідження, і рекомендації для Новоолександрівської сільської громади Запорізької області.

З презентації звіту Новоолександрівської ТГ Запорізької області

Резюме дослідження в Новоолександрівській громаді

Пріоритетні правові потреби для жителів Новоолександрівської громади всіх вікових груп обох статей лежать у сфері житлово-комунального господарства. Респонденти й респондентки дослідження зазначають, що проблеми лежать в площині неякісного надання та/або ненадання комунальних послуг, водопостачання, зокрема.

При цьому питома більшість опитаних, які мали правову проблему, ні до кого не зверталися. У половині з цих випадків – не зверталися тому, що не знали, до кого звернутися. А ті, хто намагалися вирішити свою проблему, вважають найбільшими перешкодами у вирішенні необхідність їздити в інший населений пункт та значні витрати часу на вирішення проблеми.

При цьому, 84% респондентів/ок вказують, що упевнені та скоріше всього звернулися б до юриста за місцем проживання, якби ця послуга була доступна в громаді.

Переглянути презентацію звіту Новоолександрівської ТГ.

Рекомендації для органів місцевого самоврядування

За результатами дослідження Новоолександрівській сільській раді рекомендовано сфокусуватися й дослідити зручні для громади інструменти інформування про можливості отримати правову допомогу. Після цього визначеними каналами, які б користувались попитом у населення, поширювати інформаційні матеріали, зокрема щодо прав у сфері житлово-комунального господарства. Крім того, рекомендується залучати юристів до консультацій у форматі мобільних виїзних пунктів та/або чергування у визначені дні тижня.

Дослідження є частиною проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України», що реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку з офісом у Дніпрі).