
Спільна мета, налагоджена комунікація, відкритість ОМС та ініціативність громадських організацій — ключові фактори, що сьогодні сприяють міжсекторній взаємодії.
Проєкт “Сила малих спільнот” запропонував громадам з цільових областей поділитись досвідом співпраці з ОГС та волонтерськими спільнотами під час війни. У своїх анкетах респондент/ки також відзначили чинники, що, на їхню думку, сприяють або заважають такій співпраці.
Онлайн-опитування проводилось з 15 лютого по 3 березня 2023 року. Анкети були надіслані на офіційні електронні адреси органів місцевого самоврядування 110 громад Волинської, Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської областей, з населенням від 15 до 100 тисяч осіб. Отримано всього 39 анкет від 35 територіальних громад (декілька громад надали по дві анкети).
Опитування не мало на меті представити репрезентативний зріз думок представників/ць органів місцевого самоврядування. Його завдання натомість — визначити рушійні сили та перешкоди, що відповідно мотивують або ж ускладнюють міжсекторну взаємодію в громадах цільових областей проєкту “Сила малих спільнот”.

Спільна мета — перемога
- Спільне бажання об’єднуватись заради спільної мети — розвитку громади та наближення перемоги.
- Усіх нас об’єднує спільне бажання перемогти у війні з Росією.
- Спільна мета, спільно працюємо для перемоги; чітке розуміння цілей та мети співпраці; прагнення зробити життя кожного жителя громади кращим і комфортнішим.
- Спільна мета допомогти військовим, які захищають нас на Сході України.
- Під час війни співпраця між ОМС та ГО вийшла на новий рівень, адже всі прагнуть об’єднати зусилля задля пришвидшення перемоги.
- Бажання досягти якнайшвидшої перемоги.
Воля до перемоги та бажання вистояти у війні є основними факторами, що об’єднують зусилля та спонукають до співпраці.
- Співпраця ОМС з ГО зумовлена воєнними реаліями сьогодення. Усі працюємо на спільний результат — наближаємо ПЕРЕМОГУ, опікуючись ВПО, малозабезпеченими мешканцями, безпритульними тваринами, екологією та допомагаючи нашим Захисникам.
- Доставка гуманітарних вантажів на фронт, різні заходи для ВПО, мовні курси для російськомовних переселенців, спортивні заходи для дітей… Єдина мета — Перемога!
- Спільне бажання перемогти, підтримати ВПО.
- Спільна мета до перемоги, якнайкраще і якнайбільше допомагати військовослужбовцям та внутрішньопереміщеним.
У всіх спільна мета: перемога для України, стабільність у громаді, щасливе дитинство для дітей.
- Спільне прагнення наблизити перемогу та допомогти потребуючим особам, які вимушені були переміститись з територій де ведуться бойові дії.
- Згуртованість, спільна мета всієї України.
- Спільна боротьба для перемоги.
- Спільна мета.
Згуртованість громади
- Велика згуртованість мешканців громади, дітей та молоді.
- Єдність, проактивність, можливість чути один одного з півслова і, звичайно, зовнішня військова агресія, яка мобілізувала усіх, хто залишається на місці, в громаді.
Реагування на виклики
- Спільні виклики, згуртованість, координація зусиль.
- Також цей процес пришвидшують швидкі зміни і необхідність адаптуватися до них.
Кожен житель громади намагається бути корисним і бере участь у допомозі соціально незахищеним верствам населення.
- Співпраці сприяють виклики, які постали у зв’язку з війною.
- Забезпечення базових потреб життєдіяльності ВПО у нашій громаді.
Комунікація і взаємодовіра
- Зворотний зв’язок із громадськістю.
- Сприяння ОМС та якісна комунікація з ГО.
- Комунікація, взаєморозуміння та взаємопідтримка.
- Взаємна довіра.
Відкритість ОМС
- Відкритість ОМС та ініціативність ГО.
- Активні члени ГО та наявність службовців в ОМС, які співпрацюють з ГО.
- Співпраці сприяє доступність ОМС та спільна мета.
Досвід та інструменти
- Безперечно сприяє наявність досвіду спільної реалізації проєктів у довоєнний час, є налагоджені відпрацьовані механізми.
- 1. Створення Плану дій. 2. Спільні проєкти. 3. Обмін інформацією.
В громаді розроблені та діють Програма розвитку фізичної культури та спорту, Програма “Молодь громади”, де чітко прописано співпрацю та підтримку ГО.
- Міська рада всебічно сприяє розвитку громадського сектору, налагоджує комунікацію бізнесу та ГО, спільно реалізовуємо проєкти розвитку території (не лише формально, а й часто надається співфінансування для реалізації проєктів).
Розвиток громади
- Важливість розвитку територіальної громади, шляхом залучення та реалізації проєктів, інвестицій та формуванню позитивного іміджу громади. (…) Систематична робота щодо проведення навчань та заходів з метою отримання нових знань, вмінь та навичок, спрямованих на зміцнення комунікації між ОМС та ГО.
Інші фактори
- Активна життєва позиція, бажання працювати в тандемі, фінансові ресурси.
- Зацікавленість керівника громади у такій співпраці.
Підготовлено в рамках проєкту “Сила малих спільнот”, що виконується ГО “Стратегії і технології ефективного партнерства” (ГО “СТЕП”) за підтримки National Endowment for Democracy.
Фото обкладинки: з фейсбук-сторінки Рогатинської МТГ, фестиваль патріотичної пісні, 23 жовтня 2022 року.