
Правопросвіта, правова допомога, інклюзивне врядування і стратегічна адвокація – ключові напрямки роботи для громад, які прагнуть бути правоспроможними. Кожний з них має свій набір інструментів, які доцільно використовувати на місцевому рівні. У цій та наступній публікаціях розглянемо їх детальніше. А ще більше інформації – в цій Дорожній карті (видання доступне для завантаження).
У загальному розумінні правопросвіта – це дії, спрямовані на те, щоб люди знали свої права. Це можуть бути як власне навчальні заходи, які передбачають набуття людьми правових знань і навичок (правова освіта), або ж поширення інформації з правових питань у різний спосіб і для різних груп мешканців/ок (правопросвітництво).
Правова освіта
Реалізація освітніх проєктів для дітей та молоді
Приклади впровадження:
- Організація шкільних правових клубів при закладах освіти.
- Позашкільна правова освіта через комплексні навчальні програми або окремі гуртки з обов’язковим залученням до цього процесу шкільних вчителів права.
- Проведення окремих серій навчання для старшокласників шкіл громади щодо прав людини із залученням авторитетних для дітей спікерів/ок та з елементами практичних завдань, прив’язаних до реального життя.
- Створення кіноклубів медіапросвіти з прав людини DOCUDAYS UA.
- Впровадження проєктів з громадянської освіти для молоді за аналогією з проєктом “Горна державності. Громадянська освіта для молоді через історію ремесел” або схожих досвідів.
Добрі практики
У Широківській громаді (Запорізька область) створено мережу правових клубів при всіх школах. До їх складу увійшли старшокласники/ці, лідер/ки учнівського самоврядування, активіст/ки Молодіжної ради, які пройшли тематичне онлайн-навчання від тренерів Мережі правового розвитку. Для роботи клубів адміністрація кожної школи виділила приміщення, а ГО «СТЕП» розробила правові кейси, промо-банери, інформаційні таблички, плакати. Детальніше про проєкт – за цим посиланням.

Громадянська освіта для дорослих
Приклади впровадження:
- Університет третього віку (популярна практика серед громад).
- Навчальні заходи на теми захисту навколишнього середовища, проблематики нерівності та дискримінації, протидії корупції.
- Навчальні заходи для груп громадян, які мають спільні правові потреби або правові проблеми (паї, аліменти, безоплатне отримання земельних ділянок, питання ОСББ, комунальні послуги).
- Навчальні заходи для представників/ць інститутів громадянського суспільства та громадських активістів/ок щодо механізмів захисту прав людини, а також щодо участі в процесах ухвалення рішень органами місцевого самоврядування.
Добрі практики
У Чернігівській громаді (Запорізька область) ГО «Платформа розвитку» розробила навчальну програму «Школа самоврядування Open School» для громадян. В рамках Школи самоврядування проводяться семінари з написання проєктів громадського бюджету, тренінги про участь громадян у вирішенні екологічних проблем, а також зустрічі Молодіжної ради громади. Всі заходи проходять на базі селищного бібліохабу – за підтримки селищної ради, відділу культури та керівництва бібліотеки.

Правопросвітництво
Підготовка та поширення інформаційних матеріалів на правові теми
Приклади впровадження:
- Публікація матеріалів правового характеру на офіційному інтернет-ресурсі, а також в місцевих ЗМІ та в інформаційному бюлетені міської ради.
- Правова рубрика / колонка в місцевій газеті.
- Поширення друкованої інформаційної продукції, зокрема буклетів, брошур, плакатів.
- Поширення успішних кейсів, які заохочують захищати та відновлювати свої права, через доступні канали комунікації з населенням громади.
- Цільове розповсюдження чітких алгоритмів вирішення найбільш поширених і гострих проблем у формі інфографік, схем або покрокових інструкцій.
Добрі практики
Тематична рубрика «Правоспроможна громада» є, наприклад, в газеті «Широківська громада інформує». Матеріали для її наповнення редакції пропонують фахівці юридичного відділу Широківської сільської ради (Запорізька область). Крім того, розділ «Первинна правова допомога» є на офіційному сайті громади.
Поширення інформаційних матеріалів про можливості отримати правову допомогу на рівні громади також було одним з пріоритетів проєкту “Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України”. В ході цього проєкту ГО «СТЕП» розробила та передала партнерським громадам тематичні буклети, плакати та флаєри.

Правопросвітницькі заходи в громаді
Приклади впровадження:
- Інформаційні зустрічі в населених пунктах громади з метою підвищення обізнаності мешканців/ок про права та обов’язки, способи виявлення, запобігання та вирішення правових проблем, правову допомогу та способи її отримання. Важливим є інформування про алгоритми вирішення найбільш поширених і гострих проблем.
- Підготовка радників з правових питань (параюристів), які спеціалізуються на поширенні правової інформації серед жителів громади. Доцільно навчати для цього представників/ць ОГС та інших громадських активістів/ок, працівників/ць місцевого самоврядування, місцевих депутатів, старост, вчителів, бібліотекарів, поштарів, соціальних працівників, медиків.
Добрі практики
Як депутати і депутатки місцевих рад можуть сприяти покращенню доступу громадян до правової допомоги? Цій темі була присвячена серія інтерактивних лекторіїв у громадах-учасницях проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України».
Протягом тижня такі заходи відбулись у Широківській, Новоолександрівській та Мирівській громаді. Юристка Жанна Литвиненко детально розповіла про права та обов’язки депутатів, їхні можливості щодо правового інформування громадян і допомоги у вирішенні правових проблем. Окрему увагу лекторка приділила питанням комунікації депутатів/ок з населенням і місцевою радою.

Ця публікація є частиною Дорожньої карти з впровадження безоплатної первинної правової допомоги у сільській місцевості, що розроблена в 2021 році громадською організацією «СТЕП» разом з експертами та експертками Мережі правового розвитку за підтримки Федерального МЗС Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку). Посібник розміщено у вільному доступі на цьому сайті.