Правові потреби мешканців/ок Могилівської громади

З якими правовими проблемами зустрічаються мешканці сільських громад? Публікуємо результати дослідження та рекомендації для Могилівської громади, яка бере участь у проєкті «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України».

Загальна інформація

Опитування проводилось упродовж липня-серпня 2021 року на території трьох громад (Мирівська та Могилівська ТГ Дніпропетровської області, Новоолександрівська ТГ Запорізької області). Для потреб дослідження розроблено методологію та інструментарій (ГС «Мережа правового розвитку»), проведено інструктаж зі збору даних для місцевих координаторів і координаторок. Обробка й аналіз зібраних даних виконані командою MLS group. Висновки та рекомендації підготовлені разом з експерт/ками «Мережі правового розвитку».

Загальний огляд одержаних результатів висвітлено в цій статті.  Публічне обговорення даних дослідження відбулось під час спільного робочого заходу в місті Запоріжжі за участі представників/ць партнерських громад, юристів і модераторок від ГО «СТЕП».

Додатково для органів місцевого самоврядування розроблено презентації правових потреб мешканців/ок в розрізі громад, а також надані експертні рекомендації щодо запровадження системи безоплатної допомоги.

Нижче пропонується виклад узагальнених тенденцій, що виявлені в ході дослідження, і рекомендації для Могилівської сільської громади Дніпропетровської області.

З презентації звіту Могилівської ТГ Дніпропетровської області

Резюме дослідження у Могилівській громаді

Пріоритетні правові потреби для Могилівської громади лежать у 5 сферах, як-от: земельні відносини, житлово-комунальне господарство, медицина, соціальні виплати та пільги, а також забезпечення прав споживачів.

Серед названих сфер найбільш значущими за наслідками для населення, на думку респондентів/ок дослідження, є три сфери, названі першими, а саме: сфера земельних відносин, ЖКГ і медичного обслуговування. Хоча, за даними опитування, порушення прав споживачів трапляється найчастіше.

Варто відмітити, що більше половини з опитаних людей, яких турбувала правова проблема за останні три роки, намагалися її вирішити. У третині випадків – через звернення до суду, поліції, юристів, адвокатів

Водночас, у третині випадків при намаганні вирішити свою правову проблему ці люди зіштовхнулися з необхідністю їздити в інший населений пункт та витрачати багато часу/коштів на вирішення проблеми. У 25% випадків  опитані мешканці й мешканки зазначають, що їм бракує інформації та фахової поради щодо вирішення проблеми. При цьому більшість респондентів/ок (80%) упевнені та скоріше всього звернулися б до юриста за місцем проживання,  якби ця послуга була доступна.

Переглянути презентацію звіту Могилівської ТГ.

Рекомендації для органів місцевого самоврядування

За результатами дослідження для громади рекомендовано залучати юристів до консультацій у форматі мобільних виїзних пунктів та/або чергування у визначені дні тижня. В інші дні буде користуватися попитом гаряча телефонна лінія для консультацій жителів і жительок громади.

Дослідження є частиною проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та захист соціальних прав жінок у сільських громадах Східної України», що реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (представленого Генеральним консульством Німеччини у Донецьку з офісом у Дніпрі).