Від спільних заходів до грантових проєктів — win-win стратегії співпраці в громадах

Продовжуємо огляд прикладів і форм співпраці між громадським сектором та органами місцевого самоврядування під час повномасштабної російсько-української війни.

В цій публікації представлена узагальнена інформація, що була зібрана в ході онлайн-опитування представників/ць ОМС (лютий-березень 2023 року) та доповнена прикладами за підсумками моніторингу вебресурсів громад.

Читати попередню публікацію: Громади Незламності. Як співпраця місцевої влади й громадського сектору допомагає долати виклики війни.

Win-win для вдалої події

Співпраця місцевої влади та організацій громадянського суспільства часто набуває форми організації спільних подій або взаємодопомоги при проведенні заходів — спортивних, розважальних, сімейного дозвілля тощо. Така кооперація може бути як епізодичною, так і регулярною, навіть зафіксованою в місцевих цільових програмах.

Наприклад, у Бучацькій громаді (Тернопільська область) відповідно до програми “Молодь Бучаччини 2021-2025” виділені кошти на організацію заходів, які проводяться ГО “Бучач-АРТ”: Майстерня міста, наукові пікніки, “Фабрика св. Миколая”, квести, ярмарки, форуми.

У Ківерцівській громаді, що на Волині, в молодіжній програмі просто зазначена “підтримка програм, проєктів, заходів розроблених інститутами громадянського суспільства, ініціативною молоддю”, без конкретизації назв. У лютому за ініціативи ГО “Молодіжний простір “Тандем” у Ківерцях вперше відбулося відкрите тренування та змагання з флорболу. Іншого разу молодіжна організація разом з представниками ГО “КримSOS” звернулись до міської ради з пропозицією провести “Патріотичний квіз” у школах громади.

У час війни потрібні різні форми командних ігор. Діти та молодь за роки карантинних обмежень заскучали за живим спілкуванням, роботою в колективі. А тут кожен учасник є дійовою особою, а не глядачем. — Ківерцівська ТГ.

Підтримка — це не лише про гроші

Представникам місцевої влади важливо розуміти, що підтримка організацій громадянського суспільства — це далеко не завжди про виділення коштів.

Надання в користування комунальних приміщень, вільний доступ до громадських просторів, де команди ОГС можуть проводити робочі заходи та івенти, анонсування та висвітлення подій, допомога у залученні волонтерів, надання рекомендацій для грантодавців, сприяння участі активістів/ок у навчальних програмах — ці заходи не є обтяжливими для бюджету громади й не вимагають фантастичних зусиль від людей, які працюють у раді.

Натомість системна співпраця та послідовна — крок за кроком — підтримка громадського сектору сприятимуть формуванню якісно нового суспільства, появі добрих практик і успішній реалізації нових проєктів розвитку громади.

Взаємовиграш на мільйон

Вдалий досвід співпраці ОМС і ОГС під час окремих подій може дати поштовх для налагодження повноцінного проєктного співробітництва — спільної розробки проєктів і пошуку позабюджетного фінансування. Такі колаборації всіляко заохочуються міжнародними донорами, а в частині грантових конкурсів навіть є обов’язковою умовою.

Українські громади вже мають значний досвід залучення грантового фінансування та реалізації проєктів спільними зусиллями місцевої влади та громадських організацій. Особливо це стосується заходу України, де активна співпраця з європейськими фондами й програмами почалась раніше, ніж на сході. Деякими спільними успіхами в проєктній діяльності поділились і громади-учасниці нашого опитування.

ГО “Українське товариство охорони пам’яток історії та культури м. Борислава” спільно з Бориславською міською радою реалізували проєкти, що здобули перемогу у Конкурсі від Асоціації “Єврорегіон Карпати-Україна”. Завдяки цьому вдалось збудували аптеку-музей світового винахідника Й. Зега у Бориславському міському парку культури та відпочинку, а також наповнити обладнанням і музейними експозиціями новий заклад культури.

Фото з сайту Борилавської міської ради

Туристична асоціація “Гуцулія” у партнерстві з Косівською міською радою реалізувала три великі проєкти, спрямовані на допомогу та інтеграцію ВПО. Фінансову підтримку для них надали Програма розвитку ООН, Christian Aid: Integrated Humanitarian Response Programme for IDPs and Host Communities та Угорська екуменічна служба в Україні.

У Вигодській громаді на Прикарпатті ОГС спільно з місцевою радою також змогли залучити додаткові ресурси для допомоги новим мешканцям/кам. У рамках проєкту “Простори підтримки”, що був розроблений обласною організацією “Молода Просвіта” та підтриманий гуманітарною організацією CORE, Вигодська громада отримала набори побутової техніки для прихистків ВПО. Аналогічний проєкт, спрямований на покращення умов проживання внутрішньо переміщених осіб, було реалізовано разом з “Агенцією розвитку ОТГ Прикарпаття” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та CARE Deutschland.

ГО “Бучач-АРТ” та Бучацька публічна бібліотека (Тернопільська область) разом подались на участь у проєкті від Музею Берлін-Карлсхорст “Збереження документів та архівних фондів українських партнерських установ Мережі допомоги тим, хто пережив націонал-соціалістичні переслідування”. У результаті плідної роботи в проєкті партнери отримали сканери для оцифрування краєзнавчого фонду.

А зовсім нещодавно за ініціативи “Молодіжного порталу Бучача” та підтримки низки місцевих партнерів у Бучачі відбувся благодійний захід “Мистецтво, що об’єднує”. Зокрема, кошти на закупівлю творчих матеріалів виділила міська рада, а Бучацька художня школа ім. О.В. Ментуса надала приміщення для проведення події. Також організацію заходу підтримали низка бізнес-партнерів і блогерів. Виручені кошти організатори спрямували на потреби ЗСУ.

Фото з фейсбук-сторінки Молодіжний портал Бучача

У місті Бережани (Тернопільська область) за підтримки українських і міжнародних партнерів створили Дружній простір для дітей і молоді на базі Громадського простору ГО “Рідне місто”. У рамках діяльності простору реалізовано унікальний проєкт “Прокачані канікули”: впродовж зимових канікул діти вчились основам фінансової грамотності, соціального підприємництва та лідерству безпосередньо в стінах Бережанської міської ради.

У Торчині ГО “МолоДіжка” разом з селищною радою розробили проєкт облаштування укриття при одній з міських шкіл. Ідея була підтримана в рамках Конкурсу ініціатив від Волинського Інституту Права. Як результат, в новому укритті з’явився генератор, кулер та інші важливі речі. А ще — партнери організували мистецьку акцію, щоб прикрасили стіни укриття. До малювання стінописів долучились небайдужі містяни та переселенці.

Підготовлено в рамках проєкту “Сила малих спільнот”, що виконується ГО “Стратегії і технології ефективного партнерства” (ГО “СТЕП”) за підтримки National Endowment for Democracy.

Фото обкладинки: з фейсбук-сторінки ГО “Рідне місто” (Бережани), захід в рамках програми “Прокачані канікули”.