Нові партнерства, громадські ради та платформи громадянської освіти – досягнення учасників/ць проєкту

Пандемія увірвалась в наше життя саме тоді, коли ми розпочинали третю фазу проєкту «Зміцнення демократичного врядування» – вперше розширеного на декілька областей України. Цікаві до нових знайомств і подорожей, ми з командою готувались до тренінгів, коли з’явились тривожні новини.

Врешті, наш очікуваний міжрегіональний проєкт майже на 100% відбувся онлайн. Обираючи між початковим баченням нашої діяльності та безпекою тих, з ким і задля кого працюємо, ми без вагань обирали безпеку: адже люди важливіші за проєкти – переконані ми.

Саме тому результати, досягнуті разом з нашими партнерами – молодими громадськими організаціями з громад Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей – є для нас особливо приємними й цінними. Адже йдеться про дивовижні синергію і синхронізацію, взаємопідтримку і порозуміння – про близькість на відстані, що стала для нас найтеплішим досвідом цього непевного року.

Отож, раді розказати про наші спільні напрацювання.

Контекст і пріоритети проєкту

Нова фаза проєкту відрізнялась не лише розширеною географією учасників. На відміну від попередніх двох етапів, коли участь у проєкті брали змішані команди громад (представники місцевих органів влади та громадського сектору), цього разу ми запросили до участі лише активістів/ок місцевих ОГС та ініціативних груп.

Нашою метою було підтримати молоді громадські організації, які працюють задля розвитку своїх громад у реалізації соціально значущих ініціатив, зокрема таких, що могли б тривати і після завершення нашого проєкту або які б стали першим кроком до розроблення тривалих просвітницьких програм. Для цього ми провели тренінги для лідерів/ок ГО, допомогли розробити плани локальних ініціатив, надали ресурсну та менторську допомогу при реалізації запланованих заходів.

Історії успіху

ГО «Платформа розвитку» розробила і впровадила «пілотну» навчальну програму «Школа самоврядування Open School» для громадян. Для втілення ідеї були налагоджені партнерства з селищною радою, відділом культури, бібліотекою. Після успішного тестування різних форматів заходів і вивчення попиту на них «Платформа розвитку» реалізує програму на постійній основі. Для цього активістки підготували пропозиції до річного плану роботи селищного бібліохабу. Протягом 2021 року в рамках «Школи самоврядування» відбудуться семінари з написання проєктів громадського бюджету, тренінги про участь громадян у вирішенні екологічних проблем, а також заходи для новоствореної Молодіжної ради громади.

Підтримані ініціативи

Онлайн-тренінги в рамках проєкту пройшли представники десяти громадських організацій, дві з яких починали участь як ініціативні групи. За підсумками навчання вісім організацій запропонували ідеї короткострокових ініціатив, що відповідали пріоритетам нашого проєкту. Всі з них отримали підтримку та були успішно реалізовані з серпня по листопад 2020 року.

Повний перелік реалізованих ініціатив:

Активність і співпраця

Партнерства – один з наскрізних пріоритетів і критеріїв успішності проєкту «Зміцнення демократичного врядування». Всі вісім команд активістів/ок змогли налагодити партнерства з місцевою владою та комунальними установами або ж з іншими ОГС чи бізнесом для реалізації своїх ініціатив. Цікаво, що там, де не було сприяння від органів місцевого самоврядування, громадська підтримка була більшою.

Разом з координатор/ками ГО ми розробили матеріали для інформаційних кампаній та навчальних заходів. Серед них – буклети, плакати, флаєри про громадські об’єднання, інструменти участі, права громадян. Більшість з них є актуальними і поза межами проєкту та будуть використовуватись активіст/ками після його завершення

Історії успіху

Не маючи підтримки з боку місцевої влади, команда ГО «РадПортал – сучачне Радушне» змогла залучити широку допомогу інших ОГС та місцевого бізнесу (дев'ять партнерів!) для створення в селищі громадського простору ::4 крапки. Активісти власними силами зробили ремонт у приміщенні, провели краудфандингову кампанію зі збору меблів і техніки, до якої долучились десятки небайдужих жителів. Сьогодні простір функціонує як коворкінг, центр громадськості та молодіжний центр.

Сталі практики і розвиток ОГС

Інший наскрізний пріоритет цієї фази проєкту – запровадження сталих практик у роботі локальних громадських організацій та посилення їх спроможності, зокрема до розроблення власних проєктів, залучення громадян, налагодження партнерств. Реалізації цього компоненту певною мірою сприяла зміна планування проєкту, а саме – подовження його терміну, збільшення індивідуальних консультацій, надання додаткової експертної підтримки. Фактично в кожній цільовій громаді вдалось в тій чи іншій мірі інституалізувати результати локальних ініціатив. Для прикладу:

  • У Чернігівській громаді офіційно створено Молодіжну раду, а в Широківській – Раду жінок при виконавчому комітеті сільської ради.
  • В Радушному з’явився активний громадський простір, у Преображенській громаді – виділено фінансування з місцевого бюджету для створення молодіжного хабу.
  • Заходи мобільного дискусійного клубу також сприяли самоорганізації жителів села Пушкарівка. За їхньої ініціативи вже відбулись велике дитяче свято та громадські збори з обговорення місцевих проблем. А влітку 2021 року активні пушкарівці прийматимуть в гості волонтерський БУР-табір.
  • Для двох громадських організацій з Харківщини розроблені стратегії розвитку, заплановані головні проєкти та заходи з посилення оргспроможності.
  • Дві навчальні програми з громадянської освіти, реалізовані як пілотні в межах проєкту, будуть впроваджуватися на регулярній основі. Для них розроблені плани заходів, встановлені домовленості з партнерами – місцевими хабами, громадськими просторами, іншими НУО (Школа самоврядування Open School в Чернігівській громаді, Центр громадянської освіти в Нововодолазькій громаді).
  • Проводиться поточна активна робота інформаційно-просвітницького центру New Borova, створеного «Фондом розвитку Борівської громади».

Навчальні продукти

Узагальнивши питання, з якими учасники/ці звертались по допомогу під час реалізації локальних ініціатив, індивідуальних консультацій та командних стратегічних сесій, ми підготували набір навчальних матеріалів для команд місцевих НУО.

У комплект входять практичні посібники на теми «Стратегічне планування розвитку», «Стратегічні комунікації», «Залучення ресурсів для ідей і проєктів» та дидактичні картки для стратегічних сесій, робочих зустрічей, заходів з планування діяльності проєктів, кампаній. Всі партнерські організації отримали такі набори для використання в своїй роботі. Ці матеріали також є у вільному доступі на нашому сайті.

Продовження проєкту

Наступна фаза проєкту «Зміцнення демократичного врядування» матиме фокусну тему «Стратегії для людей» та передбачає запровадження громадського моніторингу місцевих планів розвитку. Ми очікуємо продовжити роботу з партнерськими організаціями, які працюють у цільових громадах і зможуть допомогти нам як в організації місцевих партисипативних заходів, так і власне моніторингу виконання стратегій розвитку.

Проєкт «Зміцнення демократичного врядування» реалізується ГО «Стратегії і технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») за підтримки National Endowment for Democracy.

Ми надзвичайно вдячні всім, хто був залучений у реалізацію нашого проєкту як учасники/ці, партнери, тренер/ки, експерт/ки, місцеві координатор/ки. Раді нашій співпраці та вашим успіхам!

Партнерські організації (провайдери локальних ініціатив): «Платформа розвитку “Діалог. Дія. Добробут”», «Майбутнє Верхньодніпровщини», «РадПортал – сучасне Радушне» та Громадський простір ::4 крапки (смт Радушне), «Українська фундація розвитку молоді», «I See You», «Діти – майбутнє Преображенської громади», «Спілка округів Водолажчини», «Фонд розвитку Борівської громади».

Інші партнери в громадах: КУ «Агенція розвитку Широківської громади», Відділ Міжнародних відносин та проєктно-інвестиційної діяльності Мереф’янської міської ради, Широківська сільська рада, Чернігівська селищна рада, Молодіжна рада Чернігівської громади, Молодіжна громадська рада Преображенської громади, Молодіжна рада Нововодолазької громади, інформаційний портал «Борова-інфо».

Координатор/ки локальних ініціатив, лідери й лідерки партнерських організацій: Любов Банде, Валерія Гонтар, Катерина Житарюк, Андрій Кургуз, Альона Мирошниченко, Костянтин Серневич, Ольга Чиж, Вероніка Чупріна.

Окрема подяка всім залученим тренерам і тренеркам, які допомогли реалізувати навчальну програму та провести локальні заходи: Наталія Трамбовецька та Василь Кулевчук (тренерська група «Інша освіта»), Віталій Лисенко, Олег Кулініч, Роман Широких, Ірина Стасюк, Ірина Островська, Оксана Дудник, а також Ірина Завнеусова, Альона Синєпольська.